Гърция представя 12-годишна програма за модернизация на военния капацитет
Програмата на стойност 28 милиарда евро предвижда иновации и нови технологии за отбрана

Министърът на отбраната на Гърция Никос Дендиас представи вчера пред гръцкия парламент цялостна 12-годишна програма за модернизация на военния капацитет на страната, която ще се реализира в периода от 2025 до 2036 година. Програмата, чиято стойност е 28 милиарда евро, е обявена в гръцкия вестник „Катимерини“ и е цитирана от БТА.
Основният бюджет на плана е 25 милиарда евро, с допълнителни 3 милиарда, които се очаква да бъдат осигурени от фискална гъвкавост в рамките на инициативата за превъоръжаване на Европа „РиАрм Юръп“ (ReArm Europe/Готовност 2030).
Основни компоненти на програмата
Ключов компонент в ревизията на отбраната е новата многопластова отбранителна система „Щитът на Ахил“, която е предназначена да защитава Гърция от въздушни, морски и подводни заплахи, като използва технологии за изкуствен интелект. В допълнение, гръцката армия планира да инвестира в нови ракетни системи за артилерията, които ще бъдат способни да поразяват цели на големи разстояния.
Преговорите със САЩ продължават за надграждане на съществуващи ракети-носители и придобиване на нови, включително системата „ХАЙМАРС“ (HIMARS). Гръцкият флот ще се сдобие и с две нови многоцелеви фрегати (FREMM).
Модернизация на военноморските сили и въздушната отбрана
В допълнение към планираните три фрегати от клас FDI, планът за военноморските сили на Гърция акцентира на противовъздушната отбрана с голям обсег и способността за изстрелване на крилати ракети (Scalp Naval), с радиус на действие до 1000 километра. Програмата включва модернизация на съществуващите фрегати „МЕКО“ (MEKO), подводници тип 214 и бързи патрулни катери.
За военновъздушните сили се предвижда рационализиран флот, включващ самолети „Еф-35“ (F-35), „Рафал“ (Rafale) и „Еф-16 Вайпър“ (F-16 Viper). Планира се постепенно премахване на по-старите модели, като „Еф-4 Фантом“ (F-4 Phantom) и „Мираж 2000-5“ (Mirage 2000-5), с потенциални надстройки за съществуващите F-16.
Иновации и ангажимент за сигурност
Предложението акцентира и на укрепването на иновациите във вътрешната отбрана, включително придобиването на сателити от военен клас и нови способности за киберотбрана. Програмата, която се очаква да повиши значително отбранителната готовност на Гърция, подчертава ангажимента на страната да модернизира своите въоръжени сили в отговор на новите заплахи за сигурността.