Гърция представи национална стратегия за борба с насилието сред младежите

Премиерът Мицотакис акцентира на цифровата безопасност, спортната ангажираност и подкрепата на психичното здраве

Снимка © БТА

Гърция обяви национална стратегия за борба с насилието и престъпността сред младежите, насочена към решаване на едно от най-сложните и нарастващи социални предизвикателства, съобщи гръцкото издание „Катимерини“. Стратегията бе представена днес в Атина от премиера Кириакос Мицотакис, който акцентира върху дългосрочния ангажимент на правителството да създаде по-безопасна среда за младите хора.

Основни приоритети в националната стратегия

Мицотакис очерта три ключови области на внимание в новата рамка, която ще служи като директива за държавните дейности по темата. Първата е подобряване на онлайн безопасността и борба с пристрастяването към дигиталните устройства. Втората сфера на фокус е насърчаването на участието на младежите в спортни дейности, като средство за социална ангажираност и здравословен начин на живот. Третият приоритет е осигуряване на адекватна подкрепа за менталното здраве на децата и юношите.

Премиерът също така защити дискретното присъствие на полиция в райони, посещавани от млади хора, като подчерта, че това повишава усещането за сигурност сред общността.

Ново приложение за родителски контрол върху дигиталната активност

Като част от стратегията бе представено и приложението „Детски портфейл“ (Kids Wallet) – дигитален инструмент, разработен от Министерството на цифровото управление. То дава възможност на родителите да следят и управляват онлайн активността на децата си, включително чрез функции за родителски контрол, проверка на възрастта и удостоверяване на потребителя. Приложението показва детайлна информация за използването на мобилни устройства, позволявайки по-добро разбиране на дигиталните навици на децата.

Министърът на цифровото управление Димитрис Папастергиу заяви: „Това е приложение, от което Гърция – и Европа – се нуждаят, за да потвърждават възрастта на децата, когато използват социални медии.“ В Гърция използването на приложението е доброволно, различно от по-строгите подходи в някои европейски страни, а целта е да се предложи по-голям контрол и сигурност.

Приложението е интегрирано в националната платформа за държавни услуги, която вече се използва за плащане на данъци, уреждане на административни въпроси и дори за купуване на билети за футболни мачове. Родителите ползват същите данни за вход, които използват и за други онлайн услуги.

Подкрепа за психическото здраве и социалната сигурност

Министърът на образованието София Захараки обеща увеличаване на броя на училищните психолози и социални работници, с цел подобряване на достъпа на младежите до ментална подкрепа.

Проучване от 2024 г., извършено от гръцката организация Кей Ем О Пи (KMOP), показва, че 76,6% от децата на възраст 9-12 години имат достъп до интернет чрез лични устройства, 58,6% използват социални мрежи ежедневно, а 22,8% вече са се сблъсквали с неподходящо съдържание. Тези данни подчертават спешността от ефективни мерки за онлайн безопасност и психично здраве сред младите гърци.

Подобряване на младите поколения чрез дигитална и социална ангажираност

С националната стратегия за борба с насилието и престъпността сред младежите гръцкото правителство подчертава комбиниран подход, който обхваща както дигиталната сфера, така и физическата активност и подкрепата на психичното здраве. Инициативите се стремят не само да ограничат рисковете, но и да предоставят на младите хора условия за здравословно и сигурно развитие в съвременния дигитален свят.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини