Германия планира значително увеличение на разходите за отбрана под ръководството на Фридрих Мерц
Коалицията между консерватори и социалдемократи предвижда нова военна служба и Национален съвет за сигурност

Бъдещото германско правителство на Фридрих Мерц обяви днес планове за значително увеличаване на разходите за отбрана през следващите години. Това решение идва в контекста на необходимостта страната и Европа да поемат по-голяма отговорност за собствената си сигурност след отстъплението на САЩ при управлението на Доналд Тръмп, съобщава Франс прес.
В коалиционното споразумение, подписано от консерваторите и социалдемократите, се посочва, че разходите за отбрана "трябва да се увеличат значително и стриктно до края на мандата на сегашния парламент". Документът подчертава, че "за първи път след края на Втората световна война Германия и Европа трябва да бъдат в състояние да гарантират собствената си сигурност в по-голяма степен".
Въпреки че конкретни числа не са посочени, бъдещото правителство се ангажира да определи "размера на разходите за отбрана" в съответствие с целите, договорени с НАТО. Настоящата цел на НАТО е страните членки да отделят поне 2% от БВП за отбрана, а германски представители вече предполагат, че Берлин може да се стреми към 3% годишно. Администрацията на Тръмп обаче настояваше за 5% от БВП.
За да постигне поставените цели, коалицията между консерваторите и социалдемократите планира да се освободи от "дълговата спирачка" – строгите правила за ограничение на публичните дефицити. Планират се инвестиции в размер на стотици милиарди евро за модернизация на германската армия – Бундесвера, според информация на АФП.
Възстановяване на наборната служба
Друга важна мярка, предвидена в коалиционното споразумение, е връщането на редовната военна служба, която беше отменена през 2011 г. Според документа ще бъде предложена "нова, атрактивна военна служба, която първоначално ще се основава на доброволческа повинност".
Създаване на Национален съвет за сигурност
Новото правителство планира да създаде и Национален съвет за сигурност, който ще координира ключови въпроси от интегрираната политика за сигурност. Този орган ще разработва стратегии и ще осигурява стратегически прогнози, представяйки се като механизъм за съвместно вземане на политически решения.
В допълнение, текстът на споразумението подчертава необходимостта от създаване на федерален и междуведомствен национален кризисен щаб, както и национален ситуационен център в канцлерството. В момента съществува Федерален съвет за сигурност, който заседава тайно и се занимава с въпроси като износа на оръжие в чужбина, отбелязва ДПА.