Премиера на "Амок" по Стефан Цвайг тази вечер във Варна
Танцов спектакъл в стил физически театър с режисьор Георги Енчев и четири хореографи-актриси, подготвен с интензивен творчески процес.

Премиерата на спектакъла „Амок“ по мотиви от новелата на Стефан Цвайг ще бъде изнесена тази вечер на сцената на танцовото училище The Center във Варна. Режисьор и хореограф на постановката е Георги Енчев – Гош, който е също така ръководител на школата. В главните роли са артистките Мария-Йоанна Тотлякова, Габриела Маркова, Преслава Балчева и Кристина Митова.
Експериментален танцов спектакъл с дълбоки послания
В интервю за БТА режисьорът Георги Енчев обясни, че интересът му към творчеството на Стефан Цвайг датира отдавна. Той е силно впечатлен от начина, по който писателят поднася темите, засягащи екстремалните състояния на неговите герои. „Ако търся крайност, няма по-подходящо произведение от новелата „Амок““, сподели Енчев. По думите му спектакълът е дългоочакван проект, чиято реализация е била възможна благодарение на четирите актриси, които също са хореографи и преподаватели в неговата школа.
„Това не е само мое представление, аз бях навигаторът, но процесът беше много интензивен и труден. Изследването на темата бе мъчително и мрачно, но си заслужаваше“, добави режисьорът.
Физически театър и новаторски подход към материала
„Амок“ е изцяло танцово представление в стила на физическия театър. То не следва повествованието на новелата, а по-скоро интерпретира причините и последиците от разстройството, което довежда героя до състоянието амок. Част от текста на Цвайг звучат „зад кадър“ с гласа на актьора Константин Соколов от Варненския драматичен театър.
Режисьорът уточни, че чрез физически и психически упражнения екипът е изследвал разрушителната сила на този феномен и неговите последствия. Завършекът на спектакъла е творческа интерпретация, която се различава и дори противопоставя на оригиналния финал, предложен от Цвайг.
Музика, сценография и бъдещи представления
Музикалният съпровод на спектакъла е мултижанров, подбран лично от Енчев, с премиксирани пиеси, които акцентират върху дълбочината на темата. Той подчерта, че школата не се ограничава само в хип-хоп средата, с която някои ги свързват.
Сценографията е дело на Драгомир Русев, а за стилистиката се е погрижила Валентина Якорудска.
След премиерата тази вечер, спектакълът „Амок“ ще бъде представен отново на 15 юни. Представлението е предназначено за публика над 16 години.
Творчески процес и значимост
- Интензивен и детайлен лабораторен процес, който включва физически и психически упражнения.
- Тесно сътрудничество между режисьора и четирите хореографи-актриси.
- Акцент върху емоционалната и енергийна екстремност на персонажите.
- Нови интерпретационни решения спрямо оригиналния текст на Цвайг.