Генералният секретар на НАТО Марк Рюте предупреждава за ядрени заплахи от Русия
Рюте изрази безпокойство относно възможността за разполагане на ядрени оръжия в космоса

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте изрази безпокойство относно възможността Русия да разположи ядрени оръжия в космоса. В интервю за германския вестник "Велт", той подчерта, че алиансът разполага с информация за плановете на Москва в тази посока.
Рюте коментира, че настоящите космически способности на Русия са остарели и не могат да се сравняват с тези на Запада. Според него, разработването на ядрени оръжия в космоса би могло да повиши военните способности на Русия, което е причина за дълбоко безпокойство.
Заплахата от противоспътникови оръжия
Тези противоспътникови оръжия не са насочени към Земята, а към сателитите, което може да доведе до унищожаване на важни за функционирането на Земята спътници. Рюте отбеляза, че подобни действия могат да предизвикат хаос, тъй като много системи на планетата разчитат на работата на спътниците.
Генералният секретар предупреди, че нарушаването на Договора за космическото пространство от 1967 г. би било сериозно провинение. Този договор, ратифициран от повечето държави, включително Русия и САЩ, предписва мирното използване на ресурсите в космоса.
Конкуренция в космоса
Рюте акцентира на нарастващата конкуренция в космическото пространство, която е станала по-интензивна през последните години. Все повече държави развиват присъствие в космоса, което прави средата по-опасна и непредсказуема. Той подчерта, че това засяга не само търговските интереси, но и отбраната, а следователно и цялостната сигурност на страните.
Според публикацията, през 2021 г. НАТО е приело решение, че клаузата за колективна отбрана по член 5 ще се прилага и за нападения във или от космоса. Член 5 гласи, че въоръжено нападение срещу един или повече съюзници се счита за нападение срещу всички.
Тази клауза за колективна отбрана е била активирана само веднъж в историята на НАТО, и то в подкрепа на САЩ след терористичните атаки на 11 септември 2001 г.