Фридрих Мерц поставя под съмнение данъчните обещания на коалицията в Германия

Бъдещият канцлер изразява несигурност относно минималната заплата и данъчните облекчения

Снимка © БТА

Очакваният бъдещ канцлер на Германия Фридрих Мерц изрази съмнения относно ангажиментите, поети за коалиция със социалдемократите, като намекна, че правителството му може да не изпълни обещанията за намаляване на данъците върху доходите и увеличаване на минималната работна заплата. Това съобщи агенция Ройтерс.

Тази седмица германските консерватори, водени от Мерц, сключиха споразумение с Социалдемократическата партия (ГСДП), с което сложиха край на седмици преговори между двете формации. По време на дискусиите, Мерц коментира твърдението на социалдемократите, че минималната работна заплата в Германия ще се увеличи до 15 евро на час до 2026 г. Той заяви: "Ние не сме се съгласили с това".

Мерц добави, че "съгласихме се, че комисията за минималната работна заплата мисли в тази посока", което може да предизвика недоволство сред членовете на ГСДП, чийто 350 000 членове трябва да ратифицират коалиционното споразумение. Изказването на Мерц поставя под въпрос предварителните обещания, които бяха важна част от преговорите.

Относно плановете за намаляване на данъците за хората с ниски и средни доходи, Мерц посочи: "Това не е сигурно... Искаме да намалим данъците върху доходите, ако бюджетът го позволява". Тези коментари подчертават несигурността около финансовите ангажименти на бъдещото правителство.

Одобрение на коалиционното споразумение

За да стане Мерц канцлер, коалиционното споразумение трябва да бъде одобрено от членовете на Социалдемократическата партия и от събранието на неговата партия, Християндемократически съюз, на 28 април. След това депутатите от Бундестага (долната камара на парламента) ще гласуват кандидатурата му за поста.

На фона на тези преговори, е важно да се отбележи, че одобрението на коалиционното споразумение от ГСДП е критично, тъй като партията играе съществена роля в състава на бъдещото правителство. Невъзможността за постигане на консенсус по ключови въпроси може да постави под въпрос стабилността на новото управление.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини