Фам Мин Чин обсъди търговските преговори с САЩ и новата тарифна политика
Виетнамският премиер подчерта важността на устойчивите търговски отношения и адаптация към новите условия

Виетнамският премиер Фам Мин Чин заяви, че след временното спиране на по-високите мита от страна на американския президент Доналд Тръмп, преговорите между Ханой и Вашингтон трябва да се разглеждат в контекста на по-широките отношения между двете страни. Това стана ясно по време на заседание на правителството, свикано от Чин.
На събранието премиерът подчерта важността на навременните и ефективни реакции на компетентните държавни служби. Той отбеляза, че САЩ са се съгласили да започнат търговски преговори с Виетнам за реципрочно търговско споразумение, което беше обсъдено на работна среща между вицепремиера Хо Дук Фок и търговския представител на САЩ Джеймисън Гриър на 9 април.
Чин разпореди да се сформира преговорен екип, ръководен от министъра на промишлеността и търговията, който да работи по устойчиво реципрочно търговско споразумение със САЩ. Той подчерта необходимостта от внимателно следене на ситуацията и адаптиране към възникналите предизвикателства.
Глобални търговски отношения
Според премиера, преговорите трябва да се водят с оглед на глобалните търговски отношения на Виетнам, като се вземат предвид 17-те договора за свободна търговия, които страната е подписала. Чин акцентира, че трябва да се защитят интересите на другите 60 чуждестранни пазари, на които Виетнам предлага стоки, и да не се допуска преговорите с САЩ да засегнат тези партньори.
Той коментира, че митата представляват шанс за Виетнам да преструктурира икономиката си и да постигне устойчив растеж, като реорганизира предприятията и разнообрази стоките и веригите за доставки.
Насърчаване на американския внос
Премиерът инструктира министерствата и местните власти да обмислят възможността за увеличаване на вноса на американски стоки, които са търсени във Виетнам, като втечнен природен газ и самолети. Той призова за ефективно решаване на проблемите на американския бизнес, свързани с нетарифните бариери и интелектуалната собственост.
Чин подчерта важността на поддържането на вътрешната стабилност и сигурност, което е ключово за доверието на инвеститорите и допринася за мира и устойчивото развитие в региона.
Той също така подчерта необходимостта от активна фискална и парична политика, която да осигури стабилност и да насърчи растежа на промишлеността, услугите и селското стопанство. Премиерът предложи да се намалят ненужните разходи и условия за бизнеса с поне 30%.
Освен това, Чин акцентира на значението на подобряването на средата за бизнес и инвестиции, за да се помогне на компанийте при адаптирането към новите условия и за създаването на национален инвестиционен фонд.
Премиерът завърши, като наблегна на разширяването на пазарите в Близкия изток, Южна Азия, Египет и Южна Америка, както и на диверсификацията на продуктите и веригите за доставки. Това заседание е четвърто поред, свикано от премиера във връзка с новата тарифна политика на САЩ.