Европа увеличава отбранителните разходи в отговор на руската инвазия
Лидерите на ЕС одобриха план за мобилизация на 800 милиарда евро за следващите четири години

Европа е в активна фаза на превъоръжаване, предизвикано от продължаващата руска инвазия в Украйна, според Европейския нюзрум. След като Съединените щати вече не се считат за надежден партньор, европейските лидери обсъждат нуждата от увеличаване на разходите за отбрана.
„Движим се решително към една силна и по-суверенна Европа на отбраната“, заяви председателят на Европейския съвет Антонио Коща след среща на върха на лидерите от ЕС, на която бе одобрен план за повишаване на отбранителните способности. Според него, финансовите средства за отбрана трябва да се изразходват приоритетно в Европа, а не в САЩ.
Планът за превъоръжаване
Лидерите на ЕС, обезпокоени от потенциалното оттегляне на американската подкрепа, одобриха план, който предвижда мобилизация на 800 милиарда евро за отбранителни разходи през следващите четири години. От тях 150 милиарда евро ще бъдат заеми, гарантирани от бюджета на ЕС, а средствата ще се използват за проекти, свързани с въоръжение.
Допълнителни мерки включват реформа на кохезионните фондове, за да се премахнат ограниченията за тяхната употреба в отбранителни цели, и мобилизиране на частно финансиране. Въпреки това, някои страни членки изразяват недоволство от недостатъчния финансов обхват на плана, като гръцкият премиер Кириакос Мицотакис настоява за по-широкообхватно теглене на нови заеми.
Разделението сред страните членки
Страни като Германия и Нидерландия остават против употребата на нови заеми, докато Полша планира да увеличи разходите за отбрана на 5% от БВП. Франция, от своя страна, се стреми да наложи принципа „Купувайте европейско“, който предвижда публичните средства да се харчат за европейски компании.
Този принцип обаче създава разногласия между страните членки. Някои искат по-отворена верига на доставки, която да включва и американски компании. Ръководителят на външната политика на ЕС, Кая Калас, подчерта необходимостта от диверсификация на отбранителните поръчки, за да осигурят независимост на Европа.
Военните разходи на страните от ЕС
Гърция планира значителни инвестиции в отбраната, включително поръчка на френски изтребители и фрегати, докато Хърватия и България също проявяват интерес към модернизация на въоръжените си сили, с договори за покупка на американски и европейски оръжейни системи.
В Словакия обаче дебатите за отбранителните разходи остават в начален етап, като мненията за необходимостта от увеличаване на разходите за оръжия са разделени. Някои евродепутати смятат, че повишаването на разходите за оръжия не е решение за увеличаване на сигурността на Европа.
Текущата ситуация поставя важни въпроси относно бъдещето на отбранителната политика в Европа и необходимостта от координирани действия между страните членки за справяне с нарастващите заплахи.