Еврокомисарят Марта Кос отменя посещения в Турция след ареста на Имамоглу
Силното безпокойство на ЕС за демократичните принципи в Турция след задържането на опозиционния лидер

Еврокомисарят по разширяването на ЕС Марта Кос изрази днес „силното безпокойство“ на Евросъюза от ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу и обяви, че отменя предстоящи посещения в Турция заради случващото се там. Арестът на опозиционен лидер непосредствено след обявяването на намерението му да се кандидатира за президент повдига важни въпроси за демократичните принципи в страната.
Имамоглу беше задържан на 19 март, а на 23 март съдът постанови постоянния му арест по обвинения в корупция, което доведе до временното му отстраняване от поста. На същата дата, НРП определи Имамоглу за свой кандидат за предстоящите президентски избори, които трябва да се проведат през 2028 г. Арестът предизвика масови протести в Турция, включително сблъсъци с полицията и стотици задържани.
„Заради ситуацията в Турция отмених участието си във форум в Анталия и няма да отида в Анкара, за да се срещна с турския министър на външните работи Хакан Фидан“, каза Кос. Дипломатическият форум в Анталия ще се състои от 11 до 13 април. Кос подчерта, че от Турция, като страна кандидат за членство в ЕС, се очаква да прилага високи демократични стандарти, включително свобода на събиране и медии.
Опасения за авторитаризъм
Евродепутатът Манолис Кефалоянис от Европейската народна партия изрази мнение, че Турция е “поела по опасен път на авторитаризъм” и задържането на Имамоглу е поредна стъпка в тази посока. „ЕС не може да замълчи и трябва да изпрати ясно послание на Анкара“, добави той. Като председател на делегация в Съвместния парламентарен комитет ЕС-Турция, той обяви, че съвместните срещи ще бъдат замразени.
Докладчикът на Европейския парламент за Турция Начо Санчес Амор също посочи, че страната трябва да се „изравни с европейската гледна точка и ценности“. Сузана Чекарди от "Патриоти за Европа" отбеляза, че докато в ЕП се обсъжда арестуването на Имамоглу, във Франция Марин Льо Пен е възпрепятствана от участие в избори.
Протести и европейска подкрепа
Асита Канко от Европейските консерватори и реформисти подчерта, че е важно, че много хора протестират в Турция и ЕС трябва да ги подкрепи. Тя посочи, че икономическите отношения с Анкара трябва да съответстват на европейските стандарти и ценности. „Всички хора заслужават честни избори и зачитане на върховенството на закона“, добави тя.
Евродепутатът Малик Азмани от "Обнови Европа" нарече ареста на Имамоглу „политически мотивирано усилие да се накара да замълчи опозицията“ и призова за замразяване на диалога с Турция, докато не бъде освободен кметът. Владимир Пребилич от “Зелените” заяви, че ЕС трябва да изпрати ясно послание на президента Ердоган, че случващото се в Турция е неприемливо.
Йоргос Георгиу от “Левицата” отправи критика към председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и върховния представител на ЕС по външната политика, Кая Калас, за тяхната готовност да разговарят с Ердоган на фона на текущата ситуация в Турция.
Турция получи статут на страна кандидатка за членство в ЕС през 1999 г., а преговорите за присъединяване започнаха през октомври 2005 г. Обаче, поради отстъпления в демокрацията и правата, преговорите са в застой от юни 2018 г.