Евродепутати обсъдиха търговски отношения и отбранителни способности на ЕС
В Страсбург се разгледаха заплахите от Русия и митата на САЩ по време на сесията на Европейския съвет

Търговските отношения със САЩ, войната в Украйна и плановете на ЕС за укрепване на европейските отбранителни способности бяха сред темите, които евродепутатите обсъдиха днес на пленарната си сесия в Страсбург, посветена на резултатите от Европейския съвет на 20 март.
Лидерът на консервативната Европейска народна партия (ЕНП) Манфред Вебер отбеляза, че Европа е предприела много инициативи по отношение на отбраната напоследък, но отправи критики за това, че се предвижда вземането на заеми в тази област. „Направихме само първата крачка, взимайки пари назаем на плещите на младите поколения“, изтъкна той.
От трибуната Вебер призова за съвместни проекти в областта на отбраната, като подчерта, че основното предизвикателство идва от Русия и в това отношение предстои много работа. Той се спря на най-големия пакет от американски мита досега, който се очаква да бъде обявен утре от президента на САЩ Доналд Тръмп. „Втори април няма да бъде ден на свободата, а по-скоро е заплаха за най-добрия икономически модел, който е създаден“, каза Вебер и призова обединена Европа да защити интересите си.
Също така той коментира, че МЕРКОСУР става символ на готовността на Европа да работи с останалата част на света.
Заплахи за ЕС
Ираче Гарсия Перес, председателка на втората по големина група на левоцентристкия Прогресивен алианс на социалистите и демократите, отбеляза, че ЕС е под заплаха. Според нея от една страна е руската агресия в Украйна, а от друга митата, налагани от Тръмп. „Също така сме под заплаха от съюзници на Русия като Орбан или от 'фалшивите патриоти' от крайната десница, които застрашават милиони работни места и просперитета на нашите граждани“, заяви Перес.
Тя подчерта, че социалистите ще защитят работниците и важни сектори като автомобилостроенето, стоманодобива и алуминиевото производство. Според нея, Европа трябва да настоява Русия да се изтегли от цялата украинска територия и призова замразените руски активи да се използват в полза на Украйна.
Подкрепа за мир и реформи
Кинга Гал от “Патриоти за Европа” коментира, че след три години война в Украйна, Европа трябва да подкрепи американските дипломатически усилия за мир между Русия и Украйна. Тя подчерта, че европейските капацитети за отбрана трябва да бъдат повишени, но не чрез централизация в Брюксел, а чрез реални решения за увеличаване на конкурентоспособността в автомобилопроизводството и селското стопанство.
Никола Прокачини от групата на Европейските консерватори и реформи също се спря на миграционната политика на ЕС, подчертавайки, че Европа трябва да има холистичен подход по тази тема. По отношение на конкурентоспособността в промишлеността, той заяви: „Винаги сме защитавали свободния пазар, защото последиците от тази свобода са просперитет за всички“.
Призиви за единство и защита на интересите
Валери Айе, председателка на групата „Обнови Европа“, отбеляза, че има опити за дестабилизиране на Европа и призова за единство, доверие и смелост. Тя подчерта важността на подкрепата за Украйна и необходимостта от санкции срещу тези, които противостоят на европейските интереси.
Тери Райнтке от групата на "Зелените" акцентира на необходимостта Европа да остане силна и обединена. Тя посочи, че Тръмп не само атакува икономиката, но и демокрацията на Европа.
Манон Обри, евродепутат от Групата на левицата, отправи критика към председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, че забавя отговора си на търговската политика на Тръмп и не защитава работниците. Тя призова за солидарен и екологичен протекционизъм, за да се изгради икономика на мира в Европа.
Александер Зел от "Европа на суверенните нации" също критикува Фон дер Лайен, обвинявайки я в нецелесъобразно харчене на парите на данъкоплатците и подчертавайки, че не трябва да бъде позволено да инвестира в европейската отбрана.