ЕС пренаписва търговската си стратегия заради Тръмп
Брюксел търси нови партньорства и пазари в отговор на търговската война

Докато търговската война, започната от Тръмп, отеква в Европа, ЕС бърза да прекрои своята глобална търговска карта. Отлагани от години сделки отново излизат на дневен ред, появяват се нови съюзи, а Брюксел залага на бързина и солидарност, за да преодолее настоящата икономическа буря, пише обобщава Европейският нюзрум - платформа, обединяваща новинарски агенции от 23 европейски страни, сред които е и БТА.
Със стремглавото налагане на мита върху европейски внос и заплахи за нови, президентът на САЩ Доналд Тръмп кара Брюксел трескаво да пренаписва търговската си стратегия. ЕС спешно търси нови пазари и съюзници, които все още вярват в честната търговия и ясните правила.
Преизбирането на Тръмп през ноември вече подтикна блока да засили търговските си връзки, но събитията от последните седмици принуждават ЕС и държавите членки да увеличат усилията си още повече.
Търговски отношения с нови партньори
Графикът на ЕС по търговските въпроси е пълен още от януари. Блокът се съгласи да укрепи търговските си отношения с Мексико дни преди встъпването в длъжност на Тръмп и поднови търговските преговори с Малайзия в деня на полагането на клетва. През февруари и март висши представители на ЕС се срещнаха с лидери на Индия и Южна Африка за разговори, включително по теми, свързани с търговията, като същевременно активно търсеха по-близки връзки с Канада.
По-рано този месец ЕС започна преговори за споразумение с Обединените арабски емирства. „В един нестабилен свят партньорствата с доверени съюзници и ясно дефинирани правила за взаимна полза са по-ценни от всякога“, заяви говорител на ЕС.
Тази нагласа започна да набира популярност из целия континент, след като Тръмп обяви мита върху стоки от ЕС по-рано този месец. Първоначално той обяви 20-процентни тарифи върху вноса от блока, след което отложи въвеждането им с 90 дни. Междувременно обаче повечето стоки от ЕС продължават да се облагат с 10-процентно мито.
Нови възможности в Азия и Южна Америка
Испанският министър на икономиката Карлос Куерпо предложи на последната среща на търговските представители в Люксембург търговската война със САЩ да бъде използвана като „стимул“ за диверсификация на отношенията на ЕС с други партньори. Премиерът на Чехия Петър Фиала също подчерта нуждата от търсене на алтернативни пазари. Той спомена бързото финализиране на споразумение за свободна търговия с Меркосур, както и възможността за сключване на споразумения с Индия или страните от Югоизточна Азия.
„Искаме ЕС да събаря стени там, където други ги изграждат“, заяви шведският министър на търговията Бенямин Дуса. Испанският премиер Педро Санчес също видя възможности, особено в Азия, и се обяви за „укрепване и балансиране на икономическите и търговските отношения“ между Китай и Испания по време на визитата си в страната на 11 април.
Предизвикателства и перспективи
През 2024 г. ЕС отчете търговски дефицит от 304,5 милиарда евро с Китай. Китайският президент Си Цзинпин заяви, че „в търговска война няма победители и противопоставянето на света води само до изолация“. В Брюксел източници от ЕС съобщиха, че забелязват леко изменение в отношението на Пекин, и бе обявена среща на върха ЕС – Китай за юли.
Държавите от ЕС се насочват към по-интензивна търговия с Индия, а Белгия вижда възможности в текущата търговска ситуация. Белгийският премиер Барт де Вевер заяви, че това е идеалният момент за Европа решително да сключи споразумения за свободна търговия с нови партньори по света.
ЕС се надяваше, че ратификацията на търговското споразумение с южноамериканските страни ще напредне бързо, но сделката срещна остра критика от екологични организации. Няколко държави от ЕС, включително Франция, Полша и Австрия, изразиха неудовлетворение от сделката, но необходимостта от осигуряване на нови търговски партньори може да смекчи позицията им.
В по-малките европейски държави има опасения относно въздействието на митата. Словения, Хърватия и България също търсят нови търговски възможности, докато Ирландия може да понесе значителни отрицателни последствия.