Дроновете като нова заплаха за сигурността в Сахел и Близкия изток
Нарастващата употреба на дронове при терористични атаки предизвиква нови предизвикателства за армията

През последните години дроновете се превърнаха в истински кошмар за военните и цивилните при конфликти. Важността на безпилотните летателни апарати стана очевидна след победата на Азербайджан над Армения през 2020 г., където те играха решаваща роля. Тази тенденция бе потвърдена и от войната в Украйна, която започна след руската инвазия. И двете страни в конфликта полагат усилия да се сдобият с дронове и да развиват тези технологии.
Употребата на безпилотни летателни апарати за военни цели се увеличи значително, включително и в Близкия изток. Тези устройства, които са евтини и лесни за набавяне, вече се използват навсякъде по света, дори в най-отдалечените кътчета. Африка не прави изключение, особено в полупустинния регион Сахел, където тероризмът е причина за повече жертви, отколкото във всички останали места на Земята, според Глобалния индекс на тероризма, цитиран от Би Би Си.
Миналата година в Сахел при терористични атаки са загинали 3885 души, което е над 51,4% от общо 7555 жертви по света. Регионът е силно засегнат от нестабилност, причинена от джихадистки групировки, свързани с "Ал Каида" и "Ислямска държава". Борбата срещу тях е затруднена от слабостта на институциите и трудния терен. Конфликтът около езерото Чад, където се срещат границите на Нигерия, Нигер и Камерун, започна през 2009 г. с "Боко Харам", водеща до създаването на нови джихадистки групи.
Нарастваща заплаха от дронове
Оттогава над 40 хиляди души са загинали, а около 2 милиона са принудени да напуснат домовете си. "Боко Харам" е загубила територия, но продължава да атакува местни общности. Най-малко 12 камерунски войници бяха убити миналия месец в атака, при която джихадистите използваха дронове. Този инцидент показва нарастващата употреба на FPV (first-person view) дронове, които позволяват на операторите да наблюдават и атакуват от разстояние.
Технологията за дронове е достъпна и евтина, а появата на въоръжени дронове в Нигерия е "неизбежна", според експерти. Дроновете, използвани за наблюдение, започват да се използват и за нападения, което променя баланса на силите в региона. Нигерийските власти забраниха употребата на цивилни дронове в района на конфликта, но подобни мерки вероятно няма да решат проблема.
Проблеми с контрола и необходимост от сътрудничество
Според експерти, дроновете сами по себе си не решават проблема, но тяхното нарастващо присъствие е опасно. Държавните армии вече нямат "монопол в небето", което е сериозно развитие. Освен това, джихадистките групировки и недържавни образувания постепенно усвояват новите технологии. Командващият многонационалната коалиция в района на езерото Чад предупреди, че страните в региона не разполагат с оборудване за борба с дронове.
Камерунското министерство на отбраната подчерта, че джихадистите "все повече имат на разположение съвременни оръжия" и че съществува съюз с трансгранични престъпни групи. Регионът се превръща в алтернативен маршрут за трафик на кокаин от Латинска Америка за Европа.
Тези развития подчертават необходимостта от подобряване на сътрудничеството между страните в Сахел и на международно ниво, за да се справят с тероризма и организираната престъпност. Ключов фактор е усъвършенстването на технологиите за неутрализиране на дронове, включително средства за радиоелектронна борба.