Държавният департамент отрече спиране на оръжейната помощ за Украйна
Въпреки вътрешните дебати в САЩ, помощта продължава, докато украинските фронтове остават зона на тежки битки и нарастваща военна активност

Американският Държавен департамент официално отрече да е спирал доставките на оръжия за Украйна, въпреки появилите се информации за такова решение. Тами Брус, говорител на ведомството, заяви, че няма наложена пауза в изпращането на военна помощ, макар в САЩ да текат вътрешни дебати по въпроса, съобщиха водещи американски медии като The Wall Street Journal.
Вътрешни спорове в САЩ относно подкрепата за Украйна
The Wall Street Journal обърна внимание на изявленията на Елбридж Колби, заместник-секретар по отбраната на Министерството на отбраната на САЩ. Той заявил, че ведомството ще представи на президента Доналд Тръмп варианти за действие, съобразени с целта му да сложи край на конфликта в Украйна. Според Колби Пентагонът стриктно преглежда и регулира своя подход, като същевременно поддържа готовността на американските сили за приоритетите на администрацията в областта на отбраната.
Източници на Politico посочват, че Колби не е координирал евентуално спиране на оръжейните доставки с други агенции на администрацията. В соцмрежите и пресата бяха припомнени и по-критични негови изказвания, включително антиукраинска позиция и скандални становища по теми като Иран и влиянието на концепцията „Проект 2025“.
Офциални коментари и текуща военна ситуация
Заместник-секретарят по обществените въпроси на Пентагона Шон Парнел подчерта, че американската армия разполага с ресурси за операции по целия свят. В този контекст Тами Брус опита да омаловажи значението на спирането на доставки на оръжия, включително ракети-прехващачи за системите Patriot, които се намират на Полска територия. Тя посочи, че това е изолиран случай и не означава край на военната помощ за Украйна, като увери, че има множество други варианти и усилия за подкрепа.
Политически анализатори и експерти предупреждават, че прекъсването на оръжейните доставки може да ускори руското настъпление. През януари 2024 г., след продължителен застой в одобрението на помощта, руската армия успя да превземе Авдеевка и оттам да напредва към Покровск. Американският институт за изучаване на войната (ISW) припомня, че липсата на подкрепа доведе до значителни загуби на украинска територия в Донецка област през 2023 г.
Освен това, спирането на предоставянето на американски сателитни разузнавателни данни доведе до продължителни поражения, включително загубата на Суджа през март 2025 година и затягане на бойните действия в пограничните райони на областите Суми и Курск.
Увеличаваща се военна активност и критични фронтови направления
Украинският генщаб отчита нарастване на интензивността на битките. На 2 юли са регистрирани 185 бойни сблъсъка, с 14 повече спрямо предходния ден. Руските сили са нанесли 93 управляеми авиационни удара, от които 19 са по Курска област – руска територия. Руската артилерия е изстреляла над 5500 снаряда, докато употребата на FPV дронове „камикадзе“ е достигнала почти 3200, което е увеличение с около 500 за денонощието.
Най-интензивни са атаките в направление Покровск – 58 отбити атаки, следвани от Новопавловск (19 атаки) и Харковско, с център в района на Вовчанск (25 атаки). В пограничните райони на Курка и Суми са отчетени 13 руски пехотни удара за денонощие.
Военният анализатор и о.з. полковник Константин Машовец предупреждава за сериозни проблеми в Новопавловското направление. Той отбелязва, че отбраната на ВСУ на юг от река Вовча в Донецка се е срутила и руснаците са напреднали с около 10-12 кв. км, превземайки няколко селски населени места. Тази ситуация е по-опасна дори от тази в областта на Суми, като изисква военно-политическото ръководство да се подготви за нови тактически промени и трудности, включително възможно формиране на Павлоградско оперативно направление.
Във фронтовете около Вовчанск има както руски напредък, така и успешни украински контраатаки в близост до границите с Белгородска област. По думите на Машовец 68-ма руска мотострелкова дивизия се опитва да пробие и да подкрепи 69-та дивизия в опитите й за превземане на Купянск.
В Сумска област украинските сили задържат позиции и връщат територии, макар руските атаки да продължават в някои сектори като района на Тьоткино и Кореново, където при украински огън е загинал руски генерал-майор Михаил Гудков.
Специалистите отчитат и тактически руски опити да обкръжат украински позиции в различни направления като Торецкото и Покровското, но засега напредъкът им е ограничен.
Руски ударни действия и ситуацията с дроновете
Нощните ракетни и дронови атаки от страна на Русия продължават с висока интензивност. На 2 юли бяха изстреляни 52 дрона клас „Шахед“ и разнообразни примамки по обекти в Украйна, като 40 от тях бяха свалени. Генерал Кирило Буданов, ръководител на украинското Главно разузнавателно управление, заяви, че Русия има капацитет да изстрелва до 500 „Шахед“-а на ден, но не може да прави това ежедневно.
В същото време украинските сили нанасят удари по руски цели в Липецк и Воронеж, докато руската пропаганда отчитa боеве и контраатаки на фронтовата линия, но без успеваемост да пробие украинската защита.
Настояща оценка на ситуацията
Конфликтът в Украйна остава динамичен и изключително тежък, като и двете страни влагат значителни ресурси. Вътрешните разногласия в САЩ относно предоставянето на военна помощ оказват непосредствено влияние върху фронтовата линия.
Украинските военни анализатори са категорични, че критичните направления в Донецка и Сумска области са под сериозна заплаха, а продължаващите руското настъпление и усилващата се военна активност предполагат, че оцеляването на украинските позиции в някои сектори може да се превърне в сериозно предизвикателство.