Белгийската прокуратура оттегли искането за сваляне на имунитета на Джузепина Принчи

Грешка в идентификацията на евродепутата прекрати искането, докато разследването по аферата "Хуавей" продължава

Белгийската прокуратура оттегли искането за сваляне на имунитета на Джузепина Принчи
Снимка © БТА

Белгийската прокуратура се отказа от искането за сваляне на имунитета на италианския евродепутат Джузепина Принчи от Европейската народна партия (ЕНП) във връзка с разследването по аферата „Хуавей“. Причината е грешка в установяването на самоличността ѝ, съобщават местни медии.

Грешка в идентификацията на евродепутата

Първоначално обвинението твърдеше, че Джузепина Принчи е участвала в „подозрителна“ среща, свързана с китайската компания „Хуавей“. Впоследствие обаче бе доказано, че в указания момент тя се е намирала в Италия, което наложи оттегляне на искането за сваляне на нейния имунитет.

Тази седмица Европейският парламент започна процедура за вдигане на имунитета на петима евродепутати във връзка с разследване за корупция в полза на „Хуавей“. Сред тях са Никола Минчев от групата „Обнови Европа“, Даниел Атард от Социалистите и демократите (Малта) и тримата италиански представители от ЕНП – Салваторе Де Мео, Фулвио Мартушело и Джузепина Принчи. Очаква се правната комисия на Европейския парламент да разгледа случая през септември.

Никола Минчев уточни, че не е замесен в никаква незаконна дейност.

Разследване за корупция около „Хуавей“

Белгийската прокуратура разследва твърденията, че евродепутати и техни сътрудници са получавали подаръци и други облаги от китайския технологичен гигант „Хуавей“ с цел да оказват влияние върху решенията на Европейския съюз, свързани с компанията. Според обвинението корупционната дейност е продължила от 2021 година насам и обхваща приблизително 15 евродепутати.

До момента по случая са повдигнати обвинения на осем души.

Паралелно разследване: „Катаргейт“

Освен аферата с „Хуавей“, белгийската прокуратура продължава работата по друго дело, известно като „Катаргейт“. По тази проверка се твърди, че евродепутати са получавали подкупи от Катар и Мароко с цел да повлияят европейските решения, касаещи тези две държави.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent