Ахмед аш Шараа посети Бахрейн за регионална сигурност и двустранни отношения
Първото международно пътуване на лидера на Сирия след януари обсъди сътрудничество, стабилност и подкрепа за възстановяване

Лидерът на Сирия Ахмед аш Шараа посети Бахрейн, където обсъди с крал Хамад бин Иса Ал Халифа двустранните отношения и регионалната сигурност. Това е първото му международно пътуване след встъпването му в длъжност през януари, съобщи Франс прес.
Важни двустранни разговори и регионални въпроси
Държавната сирийска информационна агенция САНА информира, че президентът аш Шараа е ръководил високопоставена делегация в Бахрейн – страна в Персийския залив, която е поддържала отношения с бившия президент Башар Асад до декември, когато Асад беше свален от власт.
Съгласно съобщението на бахрейнската информационна агенция, двамата лидери са дискутирали възможностите за засилване на сътрудничеството между двете държави, както и въпроси, свързани с регионалната стабилност и усилията за подкрепа на сигурността в Сирия.
Това посещение бе осъществено само няколко дни преди планираното пристигане на президента на САЩ Доналд Тръмп в региона за срещи с лидерите на държавите от Персийския залив.
Активна дипломация и перспективи за възстановяване
Откакто пое поста си, Ахмед аш Шараа е посещавал ключови арабски и регионални страни, включително Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Катар и Турция. В началото на тази седмица той проведе първото си пътуване до Европа, където в Париж се срещна с френския президент Еманюел Макрон. По време на тази среща бе обявено, че Сирия води непреки преговори с Израел.
След свалянето на Асад, Сирия и нейните съседни държави призовават за премахване на западните санкции, които бяха наложени по време на управлението на Асад. Отмяната на тези санкции би позволила на богатите арабски държави, много от които са производители на петрол, да допринесат финансово за възстановяването на страната, разрушена от десетилетията на гражданска война, при която загинаха близо половин милион души.
Финансови предизвикателства и международна подкрепа
Според изчисления на ООН от 2017 г., цената за възстановяването на Сирия може да достигне поне 250 милиарда долара, а някои експерти предполагат, че сумата може да нарасне до 400 милиарда долара.
През април Саудитска Арабия и Катар обявиха, че ще покрият неизплатения дълг на Сирия към Световната банка. Тази стъпка вероятно ще позволи на световната финансова институция да възобнови подкрепата си за Дамаск.
Предстоящи перспективи
Посещението на президент Аш Шараа в Бахрейн подчертава активизирането на сирийската дипломация и усилията за възстановяване на нормалните отношения с арабските държави. Укрепването на двустранните връзки и търсенето на регионална стабилност са ключови за бъдещето на Сирия и региона.