Антонио Гутериш призова за навременно финансиране на мироопазващите мисии на ООН

На конференция в Берлин генералният секретар подчерта ключовата роля на държавите членки за подкрепа и ефективност на 11 мироопазващи операции

Снимка © БТА

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призова страните членки на организацията да внесат навреме своите финансови вноски за поддържане на международния мир, подчертавайки, че ефективността на мироопазващите операции зависи пряко от готовността на държавите да подкрепят тези усилия. Изявлението беше направено по време на откриването на двудневна конференция в Берлин, където министри от страните членки обсъждат бъдещето на мироопазването.

Значението на ангажимента на държавите членки

В момента ООН провежда 11 мироопазващи мисии в различни страни, включително Конго, Централноафриканската република, Южен Судан, Ливан, Кипър и Косово. Бюджетът за девет от тези операции за фискалната година, приключваща на 30 юни, възлиза на 5,6 милиарда долара, което е с 8,2% по-малко в сравнение с предходния период. Всяка от общо 193-те държави членки на организацията е задължена да плаща своя дял за финансиране на тези мисии.

Гутериш отбеляза, че бюджетът за мироопазване представлява само около половин процент от световните военни разходи и че тези операции са сред най-ефективните и икономически изгодни инструменти за осигуряване на международен мир и сигурност.

„Мироопазващата дейност е толкова силна, колкото е силен ангажиментът на държавите членки към нея“, подчерта генералният секретар на ООН в Берлин. Той призова всички държави да изпълняват финансовите си задължения без забавяне, тъй като навременното плащане е ключово за успеха на операциите.

Предизвикателства пред финансирането и предложения за подобрение

Въпреки важността на работата си, мироопазващите мисии в ООН се сблъскват с трудности при осигуряването на необходимото финансиране. Гутериш коментира, че текущите времена са предизвикателни във финансово отношение за всички направления на организацията, без да навлиза в конкретни детайли за проблемите на мироопазващите операции.

Тези затруднения частично се обясняват с намаляването на финансовата подкрепа от страна на най-големия донор на ООН – Съединените щати – особено по време на управлението на президента Доналд Тръмп.

Германският външен министър Йохан Вадефул заяви от своя страна, че Германия, както и други държави, е готова да предостави допълнителни средства за мироопазващи операции. Той обаче подчерта необходимостта от повишаване на ефективността и насочеността на тези мисии чрез:

  • по-ясно възлагане на задължения;
  • намаляване на бюрокрацията;
  • избягване на дублирането на функции.

Важността на устойчивото мироопазване

Настоящата конференция в Берлин цели да създаде рамка за подобряване на мироопазващата дейност на ООН чрез концентрирани усилия и ангажираност от страна на всички държави членки. Силната и навременна финансова подкрепа остава критичен фактор за успешното функциониране на операциите, които продължават да бъдат сред най-важните инструменти за поддържане на мира по света.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини