Антиправителствени протести в Сърбия след трагедията в Нови Сад
Студенти и граждани искат реформи и отговорност от властите в страната
В Нови Пазар, Сърбия, се проведоха поредни антиправителствени протести, в които участниците изразиха недоволството си чрез скандирания и действия, включително пръскане със спрей пред полицейски участък. Протестите се случват след трагедията в Нови Сад през ноември, където срутването на козирка на жп гара отне живота на 16 души.
На 11 април, петък, центърът на Белград бе затворен за движение по време на голям митинг, организиран от управляващите под надслов "Не даваме Сърбия". Президентът на Сърбия, Александър Вучич, призова сънародниците си да се присъединят към митинга, който целеше да определи искания, съответстващи на Конституцията и волята на обществото. Митингът стартира пред сградата на правителството, където беше опънато 200-метрово сръбско знаме, след което участниците преминаха към площада пред парламента.
Контрапротест и студентски активизъм
Президентът Вучич организира тридневен контрапротест в столицата, който ще продължи до неделя. На събитието присъстваха и премиерът в оставка Милош Вучевич, както и министърът на вътрешните работи в оставка Ивица Дачич. По време на митинга бяха разположени полицейски сили и пунктове, където гражданите можеха да напишат писма до президента и да се присъединят към неговото "Движение за народа и държавата".
Студентите, подкрепяни от учители, фермери и работници, протестират в Сърбия от ноември 2022 година, след трагичния инцидент в Нови Сад. Те смятат, че причините за срутването на козирката са свързани с корупционни практики и непотизъм, които довели до некачествени ремонти на гарата. Бетонният навес беше част от сграда, която е била реновирана два пъти през последните години в рамките на инфраструктурна сделка с китайски компании.
Реакции и призиви за международна подкрепа
Протестиращите изразяват недоволство и призовават Европа да се събуди за случващото се в Сърбия. Те настояват за реформи и по-добро управление, след като трагедията стана символ на системните проблеми в страната. Студентите и техните поддръжници продължават да искат отговорност от властите и да настояват за промяна.