Албания напредва в преговорите за членство в ЕС, изпреварвайки Северна Македония
Страната отвори девет нови глави, свързани с вътрешния пазар и свободното движение

Албания продължава да напредва в преговорите за членство в Европейския съюз, като в последните дни е успяла да задмине Северна Македония. Европейският съюз стартира преговори с албанската страна по втория клъстер и отвори девет нови глави, свързани с вътрешния пазар и свободното движение на стоки, работници и капитали.
На 16 октомври в Люксембург се проведе четвъртата среща на Конференцията за присъединяване с Албания на ниво министри. Делегацията на ЕС, водена от г-н Радослав Сикорски, министър на външните работи на Полша, включваше и комисаря по разширяването Марта Кос. Албанската делегация бе ръководена от премиера Еди Рама, който участва с министри, заместник-министри и ръководители на отдели, отговарящи за съответните преговорни глави.
Проблеми пред Северна Македония
Албания подаде молба за членство в ЕС през 2009 г. и получи статут на кандидат през 2014 г. Първата междуправителствена конференция между ЕС и Албания се състоя през 2022 г. Въпреки усилията на Северна Македония, страната не напредва в преговорите поради липсата на напредък в решаването на въпроса за вписването на българите в македонската конституция. В резултат на това Европейският съюз е решил да раздели Албания и Северна Македония в процеса на присъединяване.
Позитивни сигнали от Албания
След срещата в Люксембург, премиерът Еди Рама изрази гордост от постигнатия напредък, публикувайки снимка с комисаря Кос и делегацията в социалните мрежи. „Горд с Албания“, написа Рама, подчертавайки удовлетворението на албанската страна от новите стъпки в преговорите.
Според информация от македонските медии, включително "Бизнес вести", Албания ще продължи да работи активно за завършване на необходимите реформи и постигане на напредък в преговорите за членство в ЕС. Същевременно, въпросът за Северна Македония остава на дневен ред, тъй като Брюксел подчертава, че процесът на разширяване се основава на заслуги, а отговорността за напредъка е на кандидатите за членство.