37 години от Чернобилската ядрена катастрофа: Природата се възстановява
На 26 април 2023 г. се отбелязва годишнината от инцидента, който промени историята

На 26 април 2023 г. се отбелязва 37 години от една от най-тежките ядрени аварии в света – тази в Чернобилската АЕЦ. На днешната дата през 1986 г. се случва инцидентът, който променя хода на историята, а от 2017 г. 26 април се чества като Международен ден в памет на Чернобилската катастрофа, с цел повишаване на информираността за последствията от аварията.
Според данни на БТА, аварията е засегнала територията на 17 страни в Европа с обща площ от 207 500 кв. км. Въпреки тежките последици, учените установяват, че природата в района на Чернобил не само се съвзема, но според някои изследвания дори процъфтява, след като районът е обезлюден. През 2016 г. президентът на Украйна Петро Порошенко подписва указ за създаването на Чернобилски биосферен резерват, който обхваща площ от 227 000 хектара и е разположен в Киевска област.
Създаването на резерват
На 26 април 2016 г. в международната си емисия агенцията съобщава за новия резерват, създаването на който е обявено на 30-годишнината от катастрофата. Според президентската администрация, създаването на резервата е "първа важна стъпка към възраждане на териториите, замърсени с радиация". Резерватът обаче няма да включва територии, на които са разположени Чернобилската АЕЦ и останалите индустриални обекти.
Природата след катастрофата
Нови изследвания показват, че след катастрофата дивите животни в Чернобил са се увеличили. Специалисти от университета в Лондон установяват, че популациите на елени, лосове и вълци в обезлюдените райони на Чернобил и Беларус са се възстановили значително. Тридесет години след аварията, районът е еволюирал от бедствена зона в природен резерват, обитаван от множество диви животни.
Дивите животни, включително вълци и елени, процъфтяват в зоната, където хората не присъстват. Според учените, радиационното замърсяване не пречи на дивия свят да се развива, а отсъствието на хора дори оказва благоприятен ефект върху животинските популации.
Туризмът в Чернобил
Интересът към Чернобил нараства, особено след успеха на телевизионния минисериал от 2019 г. Украинските власти насърчават развитието на туризма в забранената зона, която вече е станала обект на посещения от туристи. Днес Чернобил привлича внимание не само заради трагедията си, но и заради възможността да бъде видяно как човек може да преодолее последиците от глобална катастрофа.
Министърът на екологията на Украйна подчертава, че целта е забранената зона да стане централно хранилище за отработено ядрено гориво, което ще спести на страната значителни средства. Въпреки че постоянният престой в зоната остава забранен, повече от 100 души все още живеят в района, а местните власти работят за интегриране на територията в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство.