29 души загинаха от недохранване в Газа след 11 седмици блокада

Палестинският министър на здравеопазването алармира за хуманитарна криза и риск за 14 000 бебета вследствие на израелската блокада от март

29 души загинаха от недохранване в Газа след 11 седмици блокада
Снимка © Jehad Alshrafi, БТА

Палестинският министър на здравеопазването Маджед Абу Рамадан съобщи, че през последните дни в ивицата Газа са починали 29 души, сред които деца и възрастни, вследствие на усложнения, свързани с недохранване. Той предупреждава, че хиляди хора остават в сериозен риск, причинен от продължаващата 11 седмици израелска блокада на региона.

Кризата с недохранването в Газа

Абу Рамадан информира, че 29-те смъртни случая, отчетени в последните дни, са пряко свързани с недохранване и усложнения, произтичащи от него. Той уточни, че сред починалите има както деца, така и възрастни хора. Министърът също така потвърди анализа на ООН, според който около 14 000 бебета са застрашени от смърт, ако не получат необходима помощ, като изрази опасение, че реалният брой може да бъде дори по-висок.

Израел обеща наскоро разрешение за влизането на 100 камиона с медицинско оборудване и бебешка храна в Газа. Въпреки това, продължаващата блокада от март месец е довела до остър недостиг на основни хранителни и медицински стоки. Израелските власти оправдават блокадата с мотиви, че „Хамас“ използва помощите за военни цели, което организацията отрича.

Ограничени доставки и въздействие върху населението

Междувременно, палестинският активист Амджад аш Шава от неправителствена организация в Газа сподели, че в близко бъдеще някои пекарни ще започнат да получават доставени брашно, за да произвеждат хляб. Той подчерта, че обаче само около 90 камиона ще преминат границата към анклава, което е значително по-малко в сравнение с предишния режим, когато за един ден са преминавали около 600 камиона.

Системата за разпределение на хляба също е била променена – пекарните, подпомагани от Световната програма по прехраната на ООН, ще произвеждат и предоставят хляба на агенцията, която ще го раздава на нуждаещите се, с цел по-стриктен контрол и намаляване на злоупотребите.

Международният комитет на Червения кръст информира, че се очаква доставка от един медицински камион, но подчертава, че това е далеч от необходимо количество, за да се справят с острата нужда на болницата в Рафах.

Военни действия и политическа обстановка

В същия ден израелските удари са причинили смъртта на най-малко 35 палестинци, съобщават здравните власти. От израелската армия няма официален коментар към момента.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че е готов да договори временно примирие, което да позволи освобождаването на останалите заложници в Газа. В същото време той предупреди, че ако заложниците не бъдат върнати, военната операция за пълен контрол над региона ще продължи.

От своя страна говорител на „Хамас“ – Сами Аб Зухри, заяви, че „Няма смисъл от примирие, което не прекратява убийствата в Газа“, като критикува Нетаняху за протакане и настояване за продължаване на войната.

Фон на конфликта

Конфликтът ескалира на 7 октомври 2023 г., когато палестинската организация „Хамас“ извърши нападение през границата, при което бяха убити около 1200 души, а около 250 бяха взети за заложници. Оттогава насам, според палестинските здравни власти, загиналите палестинци са над 53 000.

Ограниченото надеждно доставяне на помощ – предизвикателство за оцеляване

Състоянието в Газа остава критично заради недостига на храни и медицински средства, причинен от продължаващата блокада. Международните и палестинските представители подчертават, че само постоянен, бърз и безпрепятствен поток на помощ може да спомогне за справянето с хуманитарната криза в региона и да предотврати по-нататъшните загуби на животи.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent