133 кардинали пристигнаха в Рим за конклава след смъртта на папа Франциск

Конклавът започва на 7 май в Сикстинската капела с тайно гласуване за нов папа, след като Франциск почина на 21 април

Снимка © Andrew Medichini, БТА

Всички 133 католически кардинали, които ще участват в избора на нов папа, вече са пристигнали в Рим за старта на конклава. Тази група, събрана след смъртта на папа Франциск на 21 април, е най-многобройната и най-международната в историята, съобщиха от Ватикана. Изборът на нов понтифекс ще определи посоката на развитие на Католическата църква – институция с 2000-годишна история и глобално влияние, която сега се опитва да се адаптира към съвременните реалности и да възстанови доверието си след скандалите със сексуални посегателства от страна на свещеници.

Конклавът и процедурите при избора на нов папа

Общият брой на кардиналите-избиратели е 133, всички под 80-годишна възраст с изключение на двама, които отсъстват по здравословни причини. Те ще се съберат на 7 май под стенописите на Сикстинската капела във Ватикана, за да започнат тайното гласуване за новия папа. В този ден ще има едно гласуване, а в следващите дни – до четири на ден, докато бъде постигнат необходимият резултат.

Кардиналите ще бъдат настанени в пансиона „Санта Марта“ в близост до базиликата „Свети Петър“, като по време на конклава им е забранено да контактуват с външния свят. Прогресът на изборите ще бъде съобщаван чрез изгаряне на бюлетините: черен дим означава, че не е избран папа, а бял – че е взето решение за новия понтифекс.

Дискусии за бъдещето на Църквата

На 5 май сутринта бяха монтирани червени завеси на балкона на базиликата „Свети Петър“, където победителят в конклава ще се появи на публично вниманиe за пръв път. Основният въпрос пред кардиналите е дали новият папа ще наследи прогресивния подход на покойния аржентински понтифекс Франциск или ще предпочетат по-консервативен и традиционалистки лидер.

Франциск беше известен със своята енергичност и реформаторски дух по време на 12-годишното си управление, като назначи около 80% от настоящите кардинали с право на глас. Според експерта по Ватиканските въпроси Марко Полити, поради множеството неизвестни, предстоящият конклав може да се окаже „най-зрелищният от 50 години насам“.

Предизвикателствата пред новия папа

Изборът на новия глава на Католическата църква е ключов за бъдещето на институцията, която продължава да се конфронтира с предизвикателствата на модерния свят. От поведението и посоката на новоизбрания папа зависи как Църквата ще се справи с критиките, свързани с репутацията й, особено в светлината на сериозните обвинения за сексуални злоупотреби от страна на свещеници, както и с предизвикателствата за адаптация и обновление.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини