Великден: Символ на две значими военни победи в българската история

Присъединяването на Сердика и превземането на Варна от хан Крум и цар Калоян

Снимка ©

Великден е важен български празник, който носи не само духовно, но и историческо значение. На този ден можем да почетем две значими военни победи в българската история – присъединяването на Сердика през 809 година и превземането на Варна през 1201 година.

Победата на хан Крум и присъединяването на Сердика

Първата победа е свързана с хан Крум, който, след като поема управлението на България, успява да присъедини важни територии от разпадащия се Аварски хаганат. Новопридобитите земи, включващи Трансилвания, значително увеличават търговското значение на България, което така поставя страната в конфликт с Византия.

През 807 година византийският император Никифор I Геник започва военен поход срещу България, но е принуден да се върне, след като научава за заговор срещу него в Константинопол. Тази нестабилност дава шанс на хан Крум да започне военна кампания по поречието на река Струма, насочвайки се към Македония. На пътя си обаче той среща сериозно препятствие – крепостта Сердика.

Обсадата на Сердика започва в началото на 809 година. Крепостта е стратегически важна на пътя Via Diagonalis и представлява ключов отбранителен център за Византия. След дълга обсада, гарнизонът на крепостта се обръща към хан Крум с предложение за споразумение, което той приема. На Великден през 809 година Сердика официално става част от България, укрепвайки позициите на страната в региона.

Достоверността на твърденията на византийския хронист Теофан Изповедник, че хан Крум е избил предалите се византийци, остава под съмнение. Въпреки това, тази победа поставя основите за бъдещия конфликт с Византия и води до значителна победа на хан Крум при Върбишкия проход.

Победата на цар Калоян и превземането на Варна

Втората важна победа на Великден е свързана с цар Калоян и превземането на Варна през 1201 година. След като застава начело на България през 1197 година, Калоян бързо демонстрира своите военни и дипломатически умения. Той успява да сключи съюз с Иванко и Добромир Хриз, използвайки ги срещу Византия.

Калоян нахлува в Тракия и превзема византийската крепост Констанция. След това се изправя пред предизвикателството да завладее Варна, последното ромейско владение на север от Стара планина. Крепостта е защитавана от значителен гарнизон и наемници, но Калоян изгражда обсадни машини, които му помагат да пробие защитата на града.

На 24 март 1201 година, точно на Великден, българските войски успяват да превземат Варна. Византийският хронист Никита Хониат описва жестоките действия, извършени от Калоян спрямо пленените войници, което подчертава неговото отношение към вековния противник Византия.

Тези две значими победи – присъединяването на Сердика от хан Крум и освобождението на Варна от цар Калоян – са важни моменти в българската история. Те не само доказват лидерските качества на двамата владетели, но и подчертават значението на Великден в българската традиция и идентичност.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини