Спортен клуб по бадминтон Русе протестира за залата си срещу клуб по кендо
Недоволството е свързано с търг, спечелен от кендо клуб, което застрашава тренировките на бадминтонистите

Състезатели, треньори и ръководители на спортен клуб по бадминтон Русе протестираха пред Административния съд в града, за да запазят залата си. Недоволството им е свързано с победата на спортен клуб по кендо Мушин в търга за наема на общинското съоръжение в Спортен комплекс „Ялта“, където бадминтонистите тренират от десет години.
Основателят и председател на клуба по бадминтон Русе, Стефан Христов, заяви, че това е втората зала, която клубът е превърнал в свой дом. „Направихме една зала до Захарната фабрика. Тя стана национална база. Националните отбори идваха да тренират при нас. Две Балканиади правихме там. Предното ръководство на Общината реши да я събори. Общинският съвет ни даде залата в „Ялта“. Направихме основен ремонт, поръчахме кортове от Китай. Изградихме съблекални. Инвестирали сме повече от 100 000 лева. Залата стана специализирана за бадминтон. Изтече ни договорът и отново имаме проблем“, каза Христов.
Той добави, че в документите за търга залата е посочена за бадминтон, но е допуснат клуб по кендо, който е регистриран през август миналата година. Адвокатът на клуба по бадминтон, Иво Пазарджиев, отбеляза, че „може би неправилно в процедурата за търга е допуснат клуб, който развива друг вид спорт“. Община Русе издаде заповед за прекратяване на процедурата, но тя беше обжалвана от другия клуб и отменена от Административния съд в Русе. Вследствие на това клубът по бадминтон внесе жалба до Върховния административен съд на Република България.
Непредвидими последици за клуба
Стефан Христов сподели, че е планирал да отбележи 50-годишнината на клуба през юли, но с текущата ситуация не е ясно как и къде ще се състои събитието. „В момента имаме близо 100 състезатели във всички възрастови групи в мъжкото и женското направление, предимно при подрастващите. Осигуряваме ежедневни тренировки от понеделник до неделя. В годините имаме стотици републикански и десетки балкански шампиони“, добави той.
Президентът на Българската федерация по бадминтон, д-р Володя Златев, подкрепи протеста и подчерта, че Русе е основен център за този спорт в страната. „С неохота разбрахме за този административен проблем. Поради недоглеждане или административни несгоди сме принудени да напуснем залата. Русе през годините е люпилня за таланти и дом на бадминтона за младото поколение“, каза Златев.
Подкрепа от спортната общност
Бадминтонистите получиха подкрепа от роднини и представители на клубове по волейбол, бокс, тенис на маса и спортния клуб за хора с увреждания „Олимп – спортът е равнопоставен“. „Нямам нищо против другите спортове, но залата е със специфични характеристики за нашия спорт. Тя е направена от родителите, от децата, от клуба със средства и спонсорство“, коментира Таня Великова, чиито син е състезател на клуба по бадминтон Русе от девет години.
Д-р Златев изрази готовност за юридическа и фактическа подкрепа: „Призоваваме да се спази не само буквата, но и духа на закона. Има място за всички. При нас има специфики, а именно залата да е с височина поне седем метра за тренировки и девет метра за състезания, а при бойните изкуства не се изискват такива параметри“, добави той.
Заместник-кметът по „Спорт и младежки дейности“ на Община Русе, Борислав Рачев, увери, че се търсят варианти, които да удовлетворят и двете страни в спора. „Община Русе работи в тази посока, искаме да дадем възможност и на другия спортен клуб да се предложи зала, в която да влезе, а бадминтонът да остане, където е. За нас това е решението, което може да удовлетвори и двете страни“, каза Рачев.