Вяра Дочева: СТЕМ центровете подобряват образователната среда в Троян

Националният план за възстановяване и устойчивост инвестира в модерни образователни решения в училищата

Снимка © БТА

Националният план за възстановяване и устойчивост предоставя възможности за създаване на модерна образователна среда в училищата, заяви Вяра Дочева, началник на отдел „Хуманитарни дейности“ в Община Троян, по време на регионалната конференция в Троян. Събитието е част от проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, реализиран от Българската телеграфна агенция (БТА) с подкрепа от Европейската комисия (ЕК).

Дочева подчерта, че през 2021 г. в Средно училище „Васил Левски“ в Троян е обособен първият СТЕМ център в област Ловеч, финансиран по Национална програма „Изграждане на училищна СТЕМ среда“, с бюджет от 300 000 лева. В центъра са изградени просторни класни стаи по предметите „Информационни технологии“, „Биология“ и „Химия“, оборудвани със съвременни технологии и иновативен дизайн, включващи отворени пространства и кътове за отдих.

Разширяване на СТЕМ центровете

До края на 2024 г. ще бъдат създадени нови СТЕМ центрове и класни стаи с високи технологии в образователни институции и малки населени места като с. Орешак, с. Борима и с. Дебнево, финансирани по Националния план за възстановяване и устойчивост. Дочева отбеляза, че класната стая в ОУ „Васил Левски“ в с. Борима е един от малкото кабинети в хуманитарните науки, предназначен за „История и цивилизации“ и „География и икономика“, изградена през 2023 г. по Национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“.

През 2024 г. е планирано изграждане на СТЕМ център и в Начално училище „Св. св. Кирил и Методий“, който ще включва три класни стаи и специализиран сет с лабораторни пособия. Освен това, СТЕМ център е изграден и в Начално училище „Христо Ботев“, който разполага с 28 работни места, интерактивен дисплей и различни технологии, включително VR очила и роботи.

Необходими усилия за качествено образование

В Центъра за подкрепа на личностното развитие е създаден кабинет по конструиране и роботика на стойност 20 000 лева. Основно училище „Иван Вазов“ в с. Дебнево също е обновено, с изцяло нова учебна стая на стойност над 60 000 лева, включваща пространство за демонстрации и научни експерименти.

Дочева добави, че наскоро е открито разширяване на СТЕМ центъра в Средно училище „Васил Левски“ в Троян, включващо нови направления като роботика и кибер-физични системи. Инвестицията за тези нови пространства е на стойност 272 000 лева.

Средно училище „Св. Климент Охридски“ също има одобрен проект за СТЕМ център, който ще бъде реализиран заедно с модернизацията на сградата по Националния план за възстановяване и устойчивост.

Дочева посочи, че предизвикателство остава създаването на модерна образователна среда, която да предлага качествено и достъпно преподаване. Според нея, много учители не са подготвени за новите методи на преподаване, а развитието на технологиите значително изпреварва курсовете за квалификация. Тя подчерта важността на живото общуване и личността на учителя за успешното овладяване на вниманието на учениците, особено в контекста на ограничаване на екранното време.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини