Варненският свободен университет осигурява практическо обучение за студентите
Деканът Росица Петкова-Слипец подчертава важността на реалната среда в образованието

Във висшето образование е задължително студентите да имат възможност да прилагат теоретичните си знания и практически, каза за БТА деканът на Архитектурния факултет на Варненския свободен университет (ВСУ) доц. д-р инж. Росица Петкова-Слипец. По думите й във факултета обучението в реална среда е заложено още от първи курс.
Студентите започват да работят по реални задания и имат практики на истински обекти, обясни доц. Слипец. Според нея в университета младите хора получават основите, но на терен виждат смисъла в изучаването на теорията. Специалностите във факултета са такива, че не можем да си позволим лукса студентите да учат само теория, немислимо е инженер, архитект или хореограф да гледа всичко на дъската, допълни доц. Слипец.
Тя подчерта, че университетът има пълноценни партньорства с бизнеса и с браншовите организации на инженерите, архитектите и строителите. Това ни позволява да имаме и обратната връзка, да знаем какво търсят компаниите, коментира деканът на Архитектурния факултет на Варненския свободен университет. Тя уточни, че по този начин са разработени и няколко специалности във факултета, например строителния инженеринг.
Магистърската програма е създадена преди близо 10 години, но от тази учебна година вече се обучават и бакалаври, обясни деканът. Тя допълни, че много от магистърските програми са подкрепени от хората от практиката, които водят упражнения със студентите и имат отношение и към лекционния материал. Слипец посочи още, че фирмите предлагат на младите хора стажове, работни места, осигуряват им стипендии или им покриват семестриалните такси.
Ден на кариерата във ВСУ
Деканът на Архитектурния факултет участва в традиционния Ден на кариерата, който се проведе днес във Варненския свободен университет и събра повече от 30 работодатели от различни сфери на икономиката. Организатори на събитието бяха Студентският съвет и Кариерният център към висшето училище.
На откриването на форума присъства почти цялото академично ръководство на университета. Ректорът проф. Петър Христов посочи, че Денят на кариерата е важен и за двете страни, които се срещат. По думите му така се създава мост между образованието и бизнеса, като се насърчава професионалното развитие на студентите и се улеснява преходът им към пазара на труда.
Форумът е от полза и за работодателите, тъй като те могат да направят своя избор на млади и перспективни кадри, допълни още Христов.