В Троянското село Орешак откриха Гергьовска изложба на живо дърворезба
Участници от цяла България представят над 110 уникални произведения и демонстрират занаята през следващите три дни

В Троянското село Орешак бе открита Гергьовска изложба, включваща демонстрации на дърворезба на живо. Организатори са от сдружение „Дърворезбари.бг“, а домакин е Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата (НИХЗИ).
Уникални творби от цяла България
В изложбата участват 15 членове на сдружението, които представят над 110 произведения. Художниците идват от различни градове като Ловеч, Плевен, Кюстендил, София, Пловдив, Симитли, Нови Искър, Велики Преслав и Враца. Сред тях има както майстори с официални свидетелства, така и любители, за които резбата е повече от хоби.
Сред творбите са църковна дърворезба, мебелна резба и миниатюри. Дървесината се подбира според уменията и предназначението на изделието – за миниатюрите се използват твърди дървета като чемшир и орех, а за по-големи произведения – липа и подобни видове.
Цел и послание на инициативата
„Целта ми е да обединя хора, които не са професионалисти, но изработват уникати,“ обясни председателят на сдружението Симеон Тошев пред БТА. Той акцентира върху необходимостта от взаимно приемане и премахване на злобата и завистта между занаятчиите. По думите му, важно е занаята да бъде предаван на младите поколения.
„Изборът на дървесина зависи от възможностите на майстора и предназначението на дърворезбата. Тя трябва да пасне на характера на твореца,“ добавя Тошев. Той посочи, че за църковната резба е задължително познаването на каноните и искрената вяра, която вдъхва живот на произведенията.
Демонстрации и обучителни инициативи
Двама майстори – Пенчо Костов от София и Васко Иванов от Кюстендил, показват миниатюри, в които комбинират дърво с материали като слонова или еленова кост, мед и сребро. В изложбата присъстват и мебелни елементи като тавани, розетки и декоративни пана с художествена стойност, както и църковни творби – иконостаси, олтарни елементи, колони и икони.
През следващите три дни резбарите се очаква да демонстрират на живо различните етапи от създаването на една дърворезба – от рисунката, през обработката, до довършителните щрихи и готовото изделие. Организаторите са осигурили подходящи работни маси, дъски и инструменти, с които посетителите, включително и деца от местните училища, ще могат да опитат самите те да работят дърво.
Изложбата ще бъде експонирана в зала „Дърворезба“ на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата за период от един месец.