В Трън се провежда "Трънска оратица" за съхранение на местния диалект

Събитие събира пазители на трънския говор с ритуали, творби и народни изпълнения

В Трън се провежда "Трънска оратица" за съхранение на местния диалект
Снимка © Кореспондент на БТА в Перник Милен Миланов

Среща на пазители на трънския говор под името „Трънска оратица“ е насрочена за тази събота в град Трън. Целта на събитието е да събере хора от различни възрасти, които пазят и поддържат културата и традициите около трънския диалект, съобщи Жанета Соларова, една от организаторките, пред БТА.

Съхранение на трънския диалект чрез седянка и традиции

В срещата ще участват около двадесет души - местни жители и хора, свързани с региона, някои от които живеят извън района, но с любов към трънския говор. Събитието ще се проведе в зала „Екомилк“ на Народно читалище „Гюрга Пинджурова – 1895 г.“.

„Ще направим седянка – или т.нар. поседък на трънски, където ще си пооратимо (поговорим). Всеки присъстващ ще има възможност да разкаже хумористична история, спомен или случка от миналото. За нас съдържанието е изненада, което се надяваме да направи срещата интересна за всички,“ обясни Соларова.

Възстановяване на обичаите и културни изпълнения

В програмата е включена и възстановка на обичая закерачване – ритуал, свързан с връзването на първата забрадка на момиче. Този ритуал символизирал момента, в който младата девойка официално можела да се омъжи и се провеждал на големи християнски празници като Великден и Рождество Христово.

„Закерачването представлява специален начин на връзване на забрадката и китката, който се е извършвал от група жени. Това е бил важен етап в живота на момичетата,“ допълни Соларова. Възстановката ще бъде представена от танцов клуб „Зора“ с ръководител Пламен Маринов, заедно със самодейци от читалището. След ритуала традиционно се е играело хоро на мегдана.

Награди и културна програма

По време на събитието ще се отличат и призьорите от конкурса за творби на трънски диалект, като част от инициативите за съхранение на локалния говор. Сред наградените е 14-годишният Даниел Петров от Попово, който впечатли с фантастичен разказ на измислен диалект и ще представи първата си самостоятелна книга – поетичния сборник „Написано във времето“.

Освен това, на срещата ще има и изпълнения на народни песни, а гости са поканени от села в Западните покрайнини, където също се говори диалект, близък до трънския.

Наследството на трънския говор и традиции

Инициативата „Трънска оратица“ следва след първото издание на „Празник на трънския говор“, организирано през ноември миналата година от читалището в Трън. Тогава събитието събра разказвачи и пазители на специфичния местен диалект, които намериха платформа за съхранение и популяризиране на традициите.

Важно е подобни събития да продължат да събират хората, носещи живия дух на трънския говор, като по този начин се запазват както езиковото, така и културното наследство на региона.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent