В Добрич бе възроден нестинарският танц на празника на Св. св. Константин и Елена

След 25 години традицията оживя чрез Десислава Жекова в Етнографски комплекс „Стария Добрич“ на 21 май

В Добрич бе възроден нестинарският танц на празника на Св. св. Константин и Елена
Снимка © Кореспондент на БТА в Добрич Михаела Димитрова

В Добрич бе възроден един от най-старите български обичаи – нестинарският танц, с който градът отбеляза празника на Св. св. Константин и Елена. Традицията бе пресъздадена от групата „Огнена мистерия“ в Етнографски комплекс „Стария Добрич“. Събитието беше организирано от Регионалния исторически музей в Добрич и привлече вниманието на множество жители и гости на града.

Възраждане на древния обичай

След повече от 25 години отсъствие на нестинари в Добрич, традицията намери своя нов представител в лицето на Десислава Жекова, която сподели емоциите си пред БТА. „Родена съм в този град и се радвам, че точно аз отново започвам тази традиция с нестинарския огнен ритуал, който е моята любов и живот“, каза тя.

Десислава описа танца върху жаравата като неповторимо изживяване, изпълнено с дълбока енергия и вътрешен мир. „Когато влезеш в огъня, оставаш сам със себе си, между земята и небето, в своя свят, в който има само любов и мир“, обясни нестинарката, като подчерта, че за нея това е начин да се справи с предизвикателствата в живота.

Тя отправи и послание към хората да търсят щастието и да откриват себе си, защото според нея човек с пълнота на духа е по-добър към себе си и околните.

Символика и традиция на празника

Според църковния календар на 21 май се почитат император Константин Велики и неговата майка Елена. Тяхната историческа роля е свързана с утвърждаването на християнството като официална религия в империята. Калояна Донева, екскурзовод от Регионалния исторически музей в Добрич, поясни, че нестинарството е тясно свързано с този празник.

„Нестинарският танц е ритуал, който свързва земята и небето, човешкото и божественото“, каза тя и обясни, че традицията произлиза от почитта към Слънцето като божество, чието земно олицетворение е огненият кръг.

Донева изрази надежда, че организираното от музея събитие е заинтересувало както децата, така и техните родители, а в бъдеще местните жители ще имат възможността да се включат и в други културни събития.

Фолклор и огън – празнична атмосфера в Добрич

Освен нестинарския танц, празничната програма включваше участие на Представителната фолклорна танцова студия „Добруджа“. Студията се ръководи от Стоян Господинов, с помощник ръководител Данаила Петрова и корепетитор Николай Иванов, които допринесоха за съхраняването и популяризирането на българските фолклорни традиции.

Традиционното съчетание на древен огнен обред с жива фолклорна музика и танци създаде незабравима атмосфера, която подкрепя културното наследство на региона и укрепва връзката между поколенията.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини