Тържествата в Плевен на 15 май с богата културна програма в парк "Кайлъка"

Концерт с участието на 16 читалища и творчески работилнички за деца в рамките на празника на града

Снимка © БТА

Тържествата в Плевен по повод националния празник на града на 15 май продължиха с изпълнения на читалищни състави и творчески работилнички за деца в парк „Кайлъка“. Концертът събра участници от различни читалища на областно ниво, представяйки разнообразна културна програма с фолклорни, танцови, вокални и хорови изпълнения.

Участници и програма на празничния концерт

Концертът бе открит от духова секция към Народно читалище „Климент Браницки – 1900“ от Славяново под ръководството на Володя Дешков. В общо 16 читалища от община Плевен и околните населени места взеха участие вокални и танцови формации, хорове и други творчески състави.

Началникът на отдел „Култура и туризъм“ в Община Плевен, Анелия Дечева, заяви, че програмата е много богата и преобладават фолклорните изпълнения. Тя посочи, че този концерт се провежда за втори път през годината, като първият беше посветен на Деня на самодееца. Настоящата проява е неговото надграждане с допълнителни елементи и активности.

„Читалищните дейци са подготвили много разнообразна програма. Преобладават фолклорните изпълнения. Има танцови, вокални формации и хорове. Общият брой на читалищата, които участват е 16. Смятаме през годините да доразвиваме тази инициатива,“ сподели за БТА Анелия Дечева.

Концерт и културни инициативи с исторически акцент

При официалното откриване на концерта Дечева обясни, че инициативите целят възраждането на традициите на пролетния панаир, който през 30-те години на миналия век е бил значимо икономическо събитие в Плевен. От 2001 г. празникът на града придобива по-широк смисъл като културно събитие и израз на любов към родния край, събирайки хора от различни поколения.

В събитието участваха състави от читалищата „Христо Ботев – 1959“, „Парашкев Цветков – 2003“, „Пробуда 1990“, „Ракитин 1969“ и „Извор 1959“ в Плевен, както и от селата Мечка, Върбица, Коиловци, Пелишат, Буковлък и Гривица. Танцовият състав „Луковитски бисери“ и вокалната група „Нежни звуци“ от Луковит, както и детските състави от Славяново бяха сред изпълнителите.

Ръководителят на вокална група „Гороцвет“ от плевенското читалище „Христо Ботев – 1959“ Мария Павлова каза: „Щастливи сме, че се организират такива мероприятия по случай празника на Плевен, избрано е най-хубавото място – парк „Кайлъка“. Нашата група изпълни народните песни „Насред село зурли ручат“ и „Заиграли се момите“.“

Работилнички за деца – обучение и забавление

Концертът бе съпътстван от творчески работилнички, сред които „Чичко Тревичко“ и занятие по месене на хляб, насочени към деца. Организаторката на работилницата за хляб, Десислава Друмева, сподели: „Искаме да научим децата да обичат хляба и да го ценят. Те се запознават с различните брашна и култури, които се използват за замесването му. Работейки с тестото, децата усещат текстурата и изразходват положителна енергия.“

Тази културна проява е част от официалния културен календар и програмата за развитие на туризма в община Плевен, като допринася за съхраняване на традициите и популяризиране на местното творчество и народни обичаи.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини