Таня Минчева: Много книги дават избор на читателите

Художничката говори за отговорността на издателствата и важността на литературните фестивали

Снимка © БТА

Художничката Таня Минчева изрази мнение, че издаването на много книги е необходимо, за да имат хората избор. Тя направи това изказване пред БТА по време на фестивала „Литературен прожектор“, който се проведе в Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна.

Минчева смята, че отговорността за достигане до читателите е на издателствата и специалистите по маркетинг, а не на читателите. Според нея е важно да се говори за литература и да се организират тематични фестивали, тъй като именно чрез тях тя открива нови книги. Младите хора, по нейни наблюдения, търсят информация за литература в интернет.

„Апетитът идва с яденето. Ние не четем едни и същи неща през целия си живот, променяме се. Когато сме млади, започваме със забавни, по-леки четива, после откриваме книги, които не са стилово наши, но така се развиваме като читатели“, каза художничката.

Дългогодишен опит в илюстрацията

Таня Минчева работи в сферата на илюстрацията и оформлението на книги от двадесет години. Тя подчерта, че художниците и преводачите рядко комуникират помежду си, което е проблем, тъй като според нея те имат много общи теми за обсъждане. „Преводачът е гласът на автора в България“, отбеляза тя.

По време на фестивала във Варна, Минчева представи своята работа по книгите на Бернхард Шлинк „Четецът“ и „Внучката“. Тя сподели, че много харесва стила на автора, който използва лаконични изречения, и затова при оформлението на кориците се е стремила да създаде съзвучие с текста, използвайки минимални изразни средства, цветове и форми. Минчева похвали и двамата преводачи на романите – Жанина Драгостинова и Любомир Илиев, за тяхната вярност към оригинала.

Работа с детски книги и нови проекти

Художничката отбеляза, че в последно време се издават чудесни детски книги от немски автори, които обхващат както смешни, така и сериозни теми. Въпреки че рядко работи по немски автори, тя наскоро е направила корицата на ново издание на „Вълшебната планина“ на Томас Ман, което определя като сблъсък с друг свят, за разбиране на който й е било нужно повече време.

Минчева обикновено работи по няколко проекта едновременно и задължително чете всички книги, които оформя. Въпреки това, тя може да завърши три-четири корици за месец. По-рядко има задачи за илюстрации, тъй като те са скъпи и рядко се издават в малки тиражи. „Наричаме ги книги-бижута“, обясни тя. Последната й работа е по „Прокълната земя“ на съвременната британска авторка Клеър Лесли Хол.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини