Резултати от изследване на розовото масло представени в Казанлък
Учени от Софийския университет обсъдиха рисковете от новия европейски регламент за розовото масло
В Казанлък бяха представени резултатите от първите шест месеца на изследването на състава на розовото масло, по което работи екип от учени от Софийския университет "Св. Климент Охридски" във връзка с европейския Регламент за класификация, етикетиране и опаковане на химикали (CLP). Изследването е инициирано от Община Казанлък, а резултатите представи проф. Иван Бъчваров. На срещата присъстваха розопроизводители, търговци и граждани, които дискутираха рисковете, пред които регламентът поставя бранша.
Продължава битката за статута на розовото масло
Кметът Галина Стоянова подчерта, че битката за спасяване на статута на розовото масло не е приключила, тъй като регламентът, който беше поправен с внесения доклад от Европейския парламент, дава срок от четири години за преразглеждане и анализ на състава на розовото масло. „Трябва да се определи наистина дали то има биологичен характер, смес ли е и какво е въздействието му върху човешкия организъм“, обясни тя пред журналисти.
„Говорим за защита, която трябва да се представи пред Европейския парламент и Европейския съвет след две години. Най-заинтересованите страни са тук, в Долината на розите, и ние като Община се възползвахме от контактите си в Софийския университет“, добави Стоянова.
Научните изследвания и техните цели
Според проф. Бъчваров, е хубаво гражданите на ЕС да са информирани за състава на продуктите, които използват, но въвеждането на този регламент може да доведе до регулации, вследствие на които производството на розово масло да се обезсмисли. „Идеята за превръщане на розовото масло в смес от химикали не е валидна от научна гледна точка“, подчерта той.
Проф. Бъчваров обясни, че в състава на розовото масло влизат между 200 и 300 елемента, но не е правилно всеки един от тях да се разглежда поотделно. „Опасността е малко спекулативна, розовото масло като комбинация от елементи е природен продукт“, заяви той. Той допълни, че трябва да се докаже, че природната комбинация е различна от разглеждането на отделния химикал и да се подчертае, че няма научно изследване в ЕС, което да твърди, че розовото масло вреди на здравето.
Възможни последици от новия регламент
Розопроизводителят Христо Стоянов изрази притеснения, че приемането на новия регламент е голям проблем, защото розопроизводството е основен поминък не само на Казанлък, а и на цялата страна. „Розата е един от основните символи на държавата ни и с приемането на новите регламенти ще изгубим много пазари, както и част от поминъка си“, посочи той.
Стоянов добави, че има и други проблеми, като недостиг на розоберачи и фактът, че българското розово масло е сред най-скъпите на световния пазар. „Разбира се, българското розово масло е и най-качествено, но има конкуренти като Турция, Иран, Афганистан и Казахстан, които предлагат стока с по-ниско качество, но на много по-добра цена. Ако този регламент заработи в наш ущърб, ще бъдем обречени на фалит“, завърши Стоянов.