Старинната баня в Сливенски минерални бани: Загриженост за състоянието на историческата постройка

Археолозите уточняват, че това е турска баня от 19-и век, а не римски терми

Снимка © БТА

Старинната баня в курорта Сливенски минерални бани привлича внимание на туристи, които изразяват загриженост за състоянието на постройката. Според посетители, руините са римски терми, но специалисти уточняват, че става дума за турска баня от 19-и век.

Д-р Георги Ковачев, археолог от Регионален исторически музей "Д-р Симеон Табаков", коментира, че проучвания на Сливенските минерални бани и старите сгради не са правени. "Много малко можем да кажем в действителност какво представляват те. Твърди се, че са от римско време. За съжаление, не можем да кажем това със сигурност," каза той. Според него, най-близките минерални бани, за които има сведения от времето на римляните, са тези в Айтос.

Историческите данни показват, че през 17-и век турският пътешественик Хаджи Калфа е минавал през Сливен, но не споменава за минералните бани, а само за Кортенските. Най-ранното известие за постройка в Сливенските минерални бани датира от началото на 19-и век, около 1810-1820 година, по времето на сливенския аянин Тахир Ага. Тази постройка е била предоставена на гражданите за безплатно ползване, като се е издържала от бакшиши и продажба на кафе.

След Кримската война (1854 – 56 година), в района се заселват татари и черкези, които допринасят за упадъка на баните. Все пак, Али бей, собственик на воденица, продължава да ги издържа. През 1870 година турската държава решава да преотстъпи минералните бани на Сливенската община.

Структура на банята

Старата турска баня се състои от две помещения, вероятно мъжко и женско. Сводовете с червени тухли напомнят на римските градежи, а според някои хипотези, банята е изградена върху основите на римска постройка. Този тип баня, известна като лъджа, е различна от хамама, където водата се подгрява.

Състояние на курорта

Курортът Сливенски минерални бани от десетилетия е в разруха. В момента там функционира Отделение по рехабилитация към МБАЛ "Д-р Иван Селимински"-Сливен. Балнеохотелът "Жива вода" не работи от пандемията от КОВИД-19. През февруари т.г. бе открит ресторант "Русалка", наследник на известен ресторант от миналото.

Общината притежава само сградата на банята, докато останалите терени са държавна собственост и частни имоти. Местни и централни власти от години обещават да работят за възраждането на комплекса, но до момента не са предприети конкретни действия.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини