Симеон Христов от Варна печели голямата награда на "Петя Дубарова" в Бургас
28-ото издание на Националния литературен конкурс отличи млади таланти от цялата страна в категории поезия и проза

Ученици от цялата страна бяха отличени на 28-ото издание на Националния литературен конкурс „Петя Дубарова“, проведен в Бургас. Голямата награда – пластиката „Полет“ от скулптора Ненчо Русев, получи варненският ученик Симеон Христов. Той бе отличен и с първо място в категория поезия за умелото си владеене на драматичността и изразителността с малко думи.
Големи отличия и специални награди за млади творци
Награждаването се състоя в Културен център „Морско казино“ в град Бургас – домакин на конкурса, който носи името на една от най-значимите български поетеси Петя Дубарова. Симеон Христов, възпитаник на литературната школа „Касталия“, изрази благодарност към своя ръководител Магдалена Маркова за подкрепата и насоките, които му е дала.
Първото място в категория проза бе присъдено на Дея Динева от Ямбол. Тя получи и специалната награда на Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“. Писателката Кристин Димитрова, член на журито, подчерта, че разказът на Динева „Щастливи непознати“ е бил избран единодушно, впечатлявайки със своята ерудиция и майсторството в боравенето с езика. „Творбата изящно балансира между представите и реалността, между сънищата и възможното, а стилът ѝ би предизвикал завист у всеки модернист между двете войни“, посочи тя.
Други отличени участници и съпътстващи събития
На второ място с разказа „Мечтите на бойните кучета“ бе класиран Сава Георгиев от София. В категория поезия същата позиция зае Яна Панова от Пловдив със стихотворението „На дядо“. Непосредствено преди церемонията тя представи първата си самостоятелна книга с разкази и поезия „Мигове от детските ми пръсти“, издадена благодарение на наградата от миналогодишното си участие в конкурса.
Андреа-Мария Димитрова от Варна, също възпитаник на школа „Касталия“, бе отличена с трето място в категория проза и специалната награда за издаване, връчена от д-р Денчо Михов – основател и управител на издателство „Либра Скорп“.
За трета поредна година Деница Младенова, член на литературния клуб към Центъра за млади таланти в Бургас, се класира в топ три за своята поезия. Тя изрази благодарност за възможността да участва и в творческите работилници за писане, съпровождащи конкурса.
Промени и нагласи сред младите поети и писатели
Сред открояващите се моменти на тазгодишния конкурс беше доминацията на римуваната поезия спрямо свободния стих. Според Кристин Димитрова, „Римуваната поезия изисква майсторство, което мнозина участници не притежават, тъй като не са достатъчно четящи, но поне са искали да изразят себе си“. Тя посочи Яна Попова като единствената, която успешно се справя с предизвикателствата на този жанр.
Освен това Димитрова отбеляза значима промяна в темите на литературните творби: „Докато предходни години преобладаваше любовната лирика, тази година младите искат семейство, разбиране от родителите и мир. Търсят уют и спокойствие – легло, в което да се чувстват в безопасност. Това е голяма промяна.“
Председателят на журито, поетът и публицист Бойко Ламбовски, подчерта значимостта на конкурса с думите: „Словесността привлича вниманието ни не заради славата или почестите, а защото чрез думите се докосваме до метафизичната цялост на битието“. Той изказа благодарности на Елица Дубарова и Община Бургас за утвърждаването на инициативата като важен елемент в литературния живот на страната и емблема за младата пишеща енергия.
Културни и организационни аспекти на конкурса
Церемонията бе открита от музикалната формация „Прегърнат облак“ с изпълнение на песента им по текст на Петя Дубарова „Там някъде“. Преди главните награди бяха раздадени и утешителни отличия в двете категории на конкурса, който се провежда вече 28 години с подкрепата на Министерство на образованието, Регионално управление на образованието и Община Бургас.
Диана Саватева, заместник-кмет по култура и вероизповедания, подчерта значимостта на събитието: „Това е едно от събитията, на които най-много разчитам да станат емблема на Бургас в кандидатурата на града за Европейска столица на културата през 2032 г.“