Силен туристически сезон в Природния резерват „Сребърна“
Очакват се рекорден брой посетители и нови атракции през сезона

Силен туристически сезон очакват в Природния резерват „Сребърна“. Директорът на местния Природонаучен музей Елена Илиева съобщи, че, за разлика от предишни години, през тази зима потокът от туристи не е спирал.
„Въпреки, че сезонът официално започна на 1 април, при нас, може би заради хубавото време, туристи имаше през цялата зима. През последните седмици имаме много обаждания за организирани групи от учебни заведения и туроператорски фирми, ще ги чакаме с нетърпение“, отбеляза Илиева. Тя изрази надежда, че следващата година ще надминат миналогодишния рекорд от близо 11 хиляди посетители. „Стараем се всеки сезон да предлагаме по нещо ново на туристите. Тази година ще отворим терасата на музея и ще поставим уреди за наблюдение там“, добави тя.
Илиева сподели, че една от залите на музея ще носи името на биолога д-р Росен Илиев, който е бил орнитолог с безспорни знания и е посветил 44 години от живота си на резервата. Той е направил много за неговото развитие и популяризиране, като е бил в основата на построяването на новата сграда на музея и е работил там до 2017 г.
Атракцията на резервата
Колонията от къдроглави пеликани е запазена марка за резервата и основна атракция за туристите. Според експерта от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Русе Момчил Петров, в момента в резервата гнездят около 30 двойки пеликани, но все още няма ново поколение. „Тази година, заради топлото време, птиците дойдоха още през януари. В момента вече са изградили гнезда и мътят яйца. Имаха яйца и по-рано, но заради замръзването и нападения от хищници все още нямат ново поколение“, обясни Петров.
Езерото Сребърна е сред най-известните природни резервати в България и един от 100-те национални туристически обекта. То е разположено на главното миграционно трасе на прелетните птици между Европа и Африка, което обяснява голямото разнообразие от птици в резервата. През 1948 г. езерото е обявено за птичи резерват, а през 1977 г. - за биосферен резерват от ЮНЕСКО. През 1983 г. резерватът получава и най-голямото си признание, като е включен в Списъка на Световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
Застрашени видове и плаващи острови
Къдроглавият пеликан е световно застрашен вид със статут "уязвим". В света са останали около четири хиляди до пет хиляди гнездещи двойки. Пеликанът е сред най-едрите птици в нашата орнитофауна, с размах на крилете над 2,5 метра. Интересен феномен за Сребърна са плаващите тръстикови острови, които често променят контурите на езерото. Тези острови, представени само в езерото Сребърна и в делтата на р. Дунав, достигат големи размери и са наричани от местното население "кочки". Те са особено важни за гнездящите птици в езерото.
През 2017 г. „Сребърна“ получи сертификата за Биосферен парк на ЮНЕСКО, удостоверяващ, че защитената територия покрива новите предизвикателства на Севилската стратегия за управление на биосферните резервати по Програма „Човекът и биосферата“ на международната организация.