Розовият пеликан Стойчо стана любимец на Варна
Птицата е социализирана и в добро състояние, но рискува да не мигрира поради наличието на храна

Превърнал се в любимец на Варна и талисман на града, розовият пеликан Стойчо, който заживя на Морска гара, вече е социализиран и не изпитва безпокойство от човешко присъствие, съобщават от Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна.
Експерти от екоинспекцията наблюдават птицата. Според тях пеликанът е в добро общо състояние, не се виждат фрактури и открити рани, отбелязват те.
Опасенията на специалистите са, че тъй като той получава храна наготово, това не му дава стимул да продължи миграцията си.
Първоначално пеликанът избира района на топлата вода до Крайбрежната алея, но в последствие променя местообитанието си пред Морска гара, припомнят от РИОСВ.
Зимуване и миграция на розовия пеликан
Видът Розов пеликан зимува в Африка, а в България се среща ежегодно основно по време на миграция. В момента тече пролетната миграция, която е през месеците март и април, а есенната – през август-септември.
Единични екземпляри от този вид ежегодно остават за почивка в близките влажни зони. Розовият пеликан обитава блата, езера, рибарници, язовири и полусолени водоеми.
Гнезди на колонии в обширни тръстикови масиви. Най-близкото до Варна място за гнездене на пеликани е Резервата Сребърна, където има колонии от къдроглав пеликан, уточняват от екоинспекцията.
В района на Атанасовското и Бургаското езеро (Вая) също могат да бъдат наблюдавани розови пеликани, които се събират там за почивка и хранене, но не гнездят.
Защита на розовия пеликан
Видът Розов пеликан е включен в Приложение № 3 на Закона за биологичното разнообразие, като защитен вид. За защитените животински видове се забранява тяхното улавяне, убиване, преследване и обезпокояване, унищожаване или вземане на яйца, разрушаване, увреждане или преместване на гнезда, както и вземане на намерени мъртви екземпляри, също така притежаване, отглеждане и препариране.
Съгласно същия закон, когато екземпляри от тези видове са в безпомощно състояние, по преценка на РИОСВ, те се изпращат за лечение или отглеждане в спасителен център, ветеринарна клиника или зоологическа градина, или се оставят на мястото, където са намерени, посочват още от РИОСВ-Варна.