Разходите за бала в Ямболско могат да надхвърлят 10 000 лева

Семейства от Ямбол адаптират бюджета си за бала според възможностите си, с голяма разлика между разходите за момичета и момчета

Разходите за бала в Ямболско могат да надхвърлят 10 000 лева
Снимка © Кореспондент на БТА в Ямбол Севдалина Кръстева

Разходите, свързани с организирането на бала на един абитуриент в Ямболско, могат да надхвърлят 10 000 лева, особено когато става дума за момиче. Въпреки това има и семейства, които успяват да ограничат бюджетите си в по-поносими рамки, като се съобразяват със собствените си възможности, споделят родители пред БТА.

Разнообразие в разходите и индивидуалните подходи

Трудно е да се определи единна цена за бала в Ямболския регион, тъй като разходите варират значително в зависимост от доходите на семействата и личните им виждания за това колко трябва да се похарчи за подобен еднократен повод. Една от основните части от разходите е свързана с покупката на официални тоалети – костюми и рокли, които често не се намират в местни магазини, а се поръчват от по-големи градове като София, Пловдив, Бургас или Асеновград, който е известен с предлагането на бални и сватбени облекла. Понякога роклите се купуват и от Турция.

Ценовият диапазон на роклите е много широк – от около 300 лева до над 3000 лева, според 12-класничка от Ямбол. Това обаче е само за една рокля. Освен нея, се купува и тоалет за изпращането в училище, както и за традиционни събирания с близки и приятели.

Допълнителни разноски и по-умерен бюджет за момчетата

Освен облеклото, към общия бюджет се прибавят разходи за обувки, чанти, бижута, прически, грим, маникюр, фотограф, наемане на автомобил и цветни аранжировки в ресторанта. При момчетата тези разходи са по-умерени. Баща на абитуриент разказва, че костюмът за бала на сина им, включително обувки, е струвал около 1000 лева, а към него са добавени и ризи, вратовръзки и папийонки. По думите му това е по-поносимо в сравнение с разходите за момичетата.

В бюджета на всеки абитуриент влизат също разходите за ресторант на „семейното изпращане“, които зависят от броя на гостите, както и кувертите за официалния бал и последващата дискотека.

Пътувания и спестявания – традиции и алтернативи

Много класове в ямболските училища организират пътувания до турските курорти веднага след бала, като престоят излиза между 800 и 1000 лева за един ученик. Има и такива, които предпочитат да спестят този разход. Някои абитуриенти избират по-економични варианти, като използват тоалети, подарени от предходни випуски, или купени на по-ниски цени чрез онлайн платформи за електронна търговия.

Повечето родители и ученици смятат, че балът е едно незабравимо събитие в живота и заслужава да бъде отпразнувано с качествени и нови дрехи и преживявания. В същото време обаче приоритетите и възможностите на всяко семейство са различни и формират и решенията им, посочва майка на абитуриентка.

Ямболският бал – традиция и реалност

Тридневните бални събития в Ямбол приключват тази вечер с дефиле на възпитаниците на Професионална гимназия по земеделие „Христо Ботев“. Повечето от общо дванайсетте средни училища в града празнуваха на 24 май. В областния център средно образование завършват 612 ученици, а в целия регион на областта зрелостниците са над 830 според данни на Регионалното управление на образованието на база подадени заявления за явяване на матури.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent