Работилница за писани яйца с Добринка Костова в Търговище
Етнографът обучава възрастни в изкуството на декориране на великденски яйца

Работилница за писани яйца за възрастни проведе в Търговище етнографът Добринка Костова от Етнографско-археологическия музей. Събитието се състоя в Музейния образователен център, където тя направи презентация и изложба от авторски писани яйца. Участниците имаха възможността да научат принципите за изрисуване на великденско яйце и сами да украсат яйца, които след това да отнесат в дома си.
В интервю за БТА, Добринка Костова сподели, че първото си писано яйце е направила преди години, в подобна работилница, под наставленията на доцент Светла Ракшиева. Тя осъзнава, че това занимание й носи много положителни емоции и му се отдава със страст. През годините е изрисувала стотици яйца, използвайки различни техники.
Съхраняване на традицията
Костова обясни, че в навечерието на Великден се организират много ателиета за изписване на яйца. „Ние ги правим, защото не искаме тази техника да умре с нас. Важно ни е да се хареса на младите хора, да я знаят, за да могат да я продължат,“ добави тя. Първата й работилница с участието на възрастни е била в Университета по библиотекознание и информационни технологии в София, където около 40 студенти показали голям интерес и желание да нарисуват повече от едно яйце. Оттогава тя организира ателиета навсякъде, където ходи.
Исторически факти и символика
Добринка Костова разказа, че в Елховско в началото на ХХ век е било характерно яйцата да се изписват със сребърна паричка, свита на фунийка. По-късно този метод е изчезнал и се започва да се пише с тънка, църковна свещ, подострена като молив. На яйцата обикновено се пишат имената на децата или на годениците. „Ако някоя мома си е харесала момък, тя ще изпише неговото име от едната страна на яйцето, а от другата – своето. И като му го даде на Великден, ще му покаже, че го харесва,“ обясни Костова.
По думите й, яйцата, изрисувани с восъчна писалка, могат да бъдат красиво допълнение към всеки интериор, дори и за хора, които се притесняват как традиционното ще кореспондира с модерното в техния дом. Костова подчерта, че писаното яйце е за украса и не се чупи, а се пази като ценна вещ, носеща дълбока символика и благоденствие.
До 16 април етнографът ще бъде специален гост в предпразничните образователни занимания с организирани групи деца и ученици.