Протест в София за запазване на 9% ДДС за туризма на 20 септември
Ресторантьори и хотелиери изразяват недоволство срещу планираното увеличение на данъка
Представители на ресторантьорския и хотелиерския бизнес излизат днес, 20 септември, в София на общонационален протест под надслов "Политици, не убивайте българския туризъм, не ни гасете лампите завинаги". Протестът е с искане за запазване на диференцираната ставка на ДДС за сектор "Туризъм" от 9 процента.
Протестиращите ще се съберат от 15:00 ч. до 19:00 ч. на столичния площад "Княз Александър I Батенберг". Заведения ще затворят от 14:30 ч. до 19:30 ч., за да подкрепят каузата. Протестът е организиран от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България. Организаторите призовават всички свои членове, служители и симпатизанти да преустановят дейността си и да се включат в протеста.
История на протестите
На 7 април се състоя символичен протест "9 минути тъмнина за 9 процента ДДС" в заведенията из цялата страна, а на 8 април беше организиран митинг шествие във Варна, където заведения бяха затворени от 15:30 ч. до 17:30 ч. Тези действия са резултат на многобройни призиви от страна на ресторантьорския бранш към представителите на управляващото мнозинство за среща, на която да бъдат обсъдени предложенията за повишаване на събираемостта на ДДС и запазване на 9-процентния данък.
Бизнесът многократно е предупреждавал, че връщането на ДДС ставката на 20 процента ще доведе до фалити, преустановяване на дейност, намалени обороти и съкращаване на кадри. Ресторантьорите напомнят, че България е единствената държава в ЕС, която развива туризъм с такава данъчна ставка.
Законодателни промени
Първата вълна от протестни действия на бранша се състоя през март. През втората половина на месеца, председателят на Сдружението на заведенията в България, Емил Коларов, съобщи за протестни акции в редица градове, включително Велинград, Пловдив, Варна и Благоевград.
Връщането на ДДС ставката за ресторантьорите до предковидните й нива стана поетапно. През декември 2023 г. депутатите удължиха диференцираната ставка от 9 процента до 31 декември 2024 г. Въпреки това, не бяха допуснати за обсъждане и гласуване редица предложения, включително искането за удължаване на преференциалната ставка.
Финансови последици
Отпадането на намалената ставка от 9 процента на ДДС за доставките на туристически услуги и ресторантьорски услуги след 30 юни 2024 г. е записано в Актуализирана средносрочна бюджетна прогноза. Това ще доведе до общ бюджетен ефект от 371,5 млн. лв. допълнителни приходи за 2025 г., според информация от Министерството на финансите.
Премиерът Росен Желязков заяви, че "няма да променяме данъчно-осигурителната тежест" и потвърди, че ще бъде внесен проект на бюджет с действащия Закон за данък върху добавената стойност. Това подчертава, че предизвикателствата пред ресторантьорския сектор остават значителни.