Постоянна авиационна изложба ще бъде открита в Лесидрен на 12 април
Изложбата е посветена на историята на българската авиация и военновъздушни сили

В угърчинското село Лесидрен ще бъде открита постоянна авиационна изложба на 12 април, в Международния ден на авиацията и космонавтиката. Събитието е организирано от авиационно сдружение „Инж. Цветан Лазаров – 2023” и е посветено на българските военновъздушни сили и историята на родната авиация.
Идеята за изложбата възниква преди четири-пет години, когато Тодор Попов и Тотко Съев откриват изоставен самолет МиГ-17 в детска градина в гр. Априлци. „Понеже Тошко се занимава с авиомоделизъм от много малък, решихме да го възстановим. Процесът беше труден, но с помощта на приятели от Национално дружество „Традиция“ успяхме да транспортираме самолета в Лесидрен”, разказа Съев. След като Попов сподели находката в социалните мрежи, те се свързали с майор Иван Николов, който е работил с МиГ-17 и е предложил помощ.
Локация и експонати
С решение на Общинския съвет в Угърчин, на сдружението е предоставен вторият етаж от бившата детска ясла и родилен дом в селото. Кметът на Лесидрен Борис Нешев е възстановил помещенията с личен труд, а за експозицията са предвидени и тревни площадки, където ще бъдат разположени поне четири самолета, летели в България. Три от тях са били на въоръжение в българските военновъздушни сили, а четвъртият е селскостопански АН-2.
Засега са налични два от самолетите: МиГ-17 и МиГ-21 БИС, който е подарен на сдружението. МиГ-17 е произведен в края на 50-те години и е преминал през редица възстановителни работи. „Ще се постараем да го възстановим в идеален вид. Имаме и бракуван двигател от летището в София“, сподели Попов. Другият самолет, МиГ-21 БИС, идва от Пловдив и е важен елемент от историята на българската авиация.
Историческа експозиция
В закритата част на изложбата ще бъде представена експозиция на българските военновъздушни сили от тяхното създаване до днес. Тя ще включва снимков материал от Балканската и Първата световна война, модели на известни самолети и информация за защитата на София от бомбардировки през Втората световна война. „Тази част от историята често е премълчавана, но ние се опитваме да я увековечим“, обясни Попов.
Освен това, изложбата ще включва витрина, посветена на българските космически постижения, с макети на космическата станция „Мир“ и ракета носител. В една от стаите ще бъде обособен център за работа с деца, където младите посетители ще могат да сглобят модели на самолети и да гледат образователни филми.
Целта на изложбата е да съхрани историята и традициите на българската бойна авиация и да възпитава патриотизъм у подрастващото поколение. На официалното откриване на 12 април са поканени множество военни командири и представители на авиационната общност. Сдружението изразява надежда, че президентът Румен Радев също ще посети изложбата в бъдеще.