Първи случай на лаймска болест за 2024 г. в Разград след ухапване от кърлеж
Д-р Ася Генева съобщи за увеличаване на ухапванията и препоръча превантивни мерки за защита от кърлежи

В Разград е регистриран случай на лаймска болест след ухапване от кърлеж, съобщи д-р Ася Генева, директор на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в града. Това е първият потвърден случай за тази година в областта. Въпреки множеството инциденти с кърлежи, повечето от изследваните случаи не са изявени като заразени с болестта.
Увеличаващ се брой ухапвания от кърлежи в Разград
Д-р Генева обясни, че само през днешния ден са подадени поне десет сигнала в разградската болница за извадени кърлежи. Те обаче не са потвърдени като положителни за лаймска болест. По думите ѝ пробите за заразяване могат да бъдат надеждно изследвани едва месец след ухапването, тъй като в този период могат да се отчетат по-сигурни резултати.
Според данни на РЗИ – Разград за 2024 година са регистрирани общо 23 заболели от лаймска болест, в сравнение с 10 случая за 2023 г. През настоящата година ухапаните от кърлежи са 192, което е с 71 повече от регистрираните 121 за предходната година. За периода от 1 януари до 1 май 2025 г. са отчетени 20 ухапвания, като при едно от тях е установено заразяване с лаймска болест.
Превантивни мерки срещу ухапвания и инфекции
Директорът на РЗИ в Разград препоръча да се избягва влизането в райони с гъста растителност, която е естествен хабитат за кърлежите. Тя съветва да се носят предпазно облекло, включително високи обувки и да се използват репеленти, които надеждно отблъскват кърлежите и намаляват риска от ухапване. По-ранното сваляне на кърлеж, ако той е забит, е най-ефективната превантивна мярка, тъй като за предаване на инфекцията са необходими около един до два дни.
Преносители и симптоматика на кърлежови заболявания
Най-често срещаните инфекции, които могат да бъдат предавани от кърлежи, включват лаймската борелиоза, марсилската треска, кримската-конго хеморагична треска и ку-треската. Заразяването става при ухапване от инфектиран кърлеж, но е възможно и при смачкване на кърлежа с пръсти и попадане на съдържимото му в очите чрез конюнктивата.
Ефективната защита и навременната медицинска помощ при ухапване имат ключово значение за предотвратяване на тежки усложнения от кърлежовите заболявания.