Владимир Крумов иска сателитен мониторинг за екологичната обстановка в Бургаския регион

Инициативата се мотивира от съмнения за замърсявания в Поморие и цели прозрачност в защита на здравето и морската среда

Снимка © БТА

Областният управител на Бургас Владимир Крумов поиска от Морска администрация и Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“ във Варна достъп до системите за сателитно наблюдение на морето и ежедневно получаване на данни за морската повърхност. Той отправи искането предвид необходимостта от прецизно проследяване на екологичната обстановка в региона, с цел по-голяма прозрачност и гарантиране на здравето на местното население и морската среда.

Инициирана от областния управител среща в сградата на Областната администрация в Бургас събра кметове на черноморски общини и представители на различни институции. На нея беше обсъдено състоянието на плажните ивици и мерките за опазване на морската среда в подготовка за предстоящия летен сезон.

Инициативата за сателитен мониторинг

Крумов подчерта, че искането идва в отговор на последните събития в Поморие, където се появиха съмнения за замърсявания на морето. „Не бих позволил липсата на експертни познания по темата да компрометира имиджа на нашето Черноморие и поминъка на хиляди хора“, заяви областният управител. Той добави, че животът и здравето са приоритет, а в случай на проблем веднага ще бъдат предприети адекватни мерки и информацията ще бъде публично съобщена.

В тази връзка Крумов призова всички граждани и институции да подават своевременно сигнали за замърсявания, за да се реагира бързо и да се предотврати създаване на излишно напрежение.

Позицията на община Поморие и текущото състояние на морето

В началото на май национални медии публикуваха информация, че плажната ивица в Поморие е покрита с нефтени петна. От общинската управа опровергаха тези твърдения, като заявиха, че не е установен реален разлив или екологично бедствие. Кметът на Поморие Иван Алексиев тогава изрази съжаление, че подобни публикации се появяват в навечерието на летния сезон, като добави, че това вреди на имиджа на общината и региона.

По време на срещата стана ясно, че според сателитните снимки за последните 30 дни в Черно море няма замърсявания, които да влошават качеството на водата. Иван Алексиев обясни, че в някои райони морето изхвърля дребни частици мазут, смесени с водорасли, но концесионерите на плажовете реагират незабавно и почистват замърсяванията.

„Нефтен разлив и бедствие по нашите плажове няма. Не се опитваме да прикриваме факти – работим и говорим с факти. Благодаря на областния управител, че свика тази среща, защото е кощунствено да се внушава, че нашето Черноморие е съсредие на екокатастрофа“, коментира кметът на Поморие.

Значение на прозрачността и сътрудничеството

Предоставянето на сателитни данни и тясната координация между институциите се разглежда като важна стъпка за съхранение на екологичната безопасност и туристическия имидж на региона. Поддържането на чисти плажове и контролът върху морската среда са ключови за успешното протичане на летния сезон, който е от съществено значение за икономиката на черноморските общини.

Подчертано беше, че своевременното подаване на сигнали и отговорната реакция на институциите са предпоставка за ефективно решаване на евентуални проблеми и избягване на обществена паника.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини