Петър Тодоров отпразнува 60-годишен юбилей и нови театрални проекти
Режисьорът и педагог планира нови спектакли и продължава да популяризира изкуствата в Родопите

Петър Тодоров, роден в Бургас и завършил НАТФИЗ, е режисьор и театрален педагог, който през последните 25 години живее в Смолян. След приключване на мандата си като директор на Сливенския драматичен театър, той и съпругата му Десислава Минчева – Тодора, основават Център за изкуства за Родопите, където създават над 12 продукции. Петър Тодоров отпразнува своя 60-годишен юбилей преди дни.
Успехи на сцената
Петър Тодоров е заместник-директор на Държавен куклен театър – Бургас и продължава да работи в Смолян, като спектаклите им обикалят света. Сред тях са „Филифьонката, която вярваше в бедствия“, „Кокошка с брошка“, „Сливи за смет“, „Двама са малко, трима са много“ и „Отмък, примък“. Спектакълът „Филифьонката“ е отличен с наградата ИКАР за най-добро куклено представление през 2019 г.
„Създадохме постановката през 2018 г. и за нас е важно, че получихме признание. Наградите ИКАР са най-голямото признание за театралния артист в България“, споделя Тодоров. Номинирани са и други постановки, а общо техните спектакли са получили множество награди от различни фестивали в страната и чужбина.
Пътувания и международни участия
Тодоров и екипът му са обиколили над 40 държави, включително Китай, Канада и Австралия. Спектакълът „Сливи за смет“ е представен в театър ICPNA в Лима, Перу. Петър Тодоров отбелязва, че въпреки че някои от спектаклите им съдържат български фолклор, те се приемат добре от международната публика.
„Правим представления, в които говорим за общочовешки теми и комуникацията с публиката е винаги много добра“, добавя той.
60 години и нови проекти
На въпрос за свършеното през живота си, Тодоров споделя: „60 години са и много, и малко. Постигнали сме много неща, а Центърът за изкуствата за Родопите е мечта, която с Деси реализирахме.“ Той е работил и в Швеция, Казахстан и Германия, като е направил над 30 представления в различни театри.
Тодоров и съпругата му също така основаха фестивала „Забранено за възрастни“, който тази година ще отбележи 14-то издание. Той се провежда в цялата област Смолян и има за цел да предостави културни изяви на деца и младежи в по-малки населени места.
Предстоящи събития
Наесен, театралният режисьор планира нови проекти, включително уличен спектакъл „Бургаски гларуси“, който ще бъде представен в Бургас. Спектакълът включва шест огромни гларуса и е вдъхновен от емблематичния символ на града.
„Надявам се да продължа да работя с Родопски драматичен театър. Смолян е моето второ родно място и искам любовта между морето и планината да продължи“, завършва Тодоров.