Петиция за 100 дни палиативна грижа за всеки български гражданин
Инициативата, обявена в Кърджали, цели законови промени за финансиране на палиативни услуги

Работещи в здравната система и обществени личности от Кърджали обявиха петиция за финансиране на поне 100 дни палиативна грижа за всеки български гражданин. Инициативата бе обявена на 7 октомври, по повод професионалния празник на медицинските работници, в Многопрофилната болница за активно лечение „Д-р Ат. Дафовски“.
Петицията беше представена пред завеждащи на отделения, главна и старши сестри на болницата, както и пред представители на различни институции от директора на лечебното заведение проф. д-р Тодор Черкезов и Здравко Карамитев, ръководител на хоспис „Добролюбие“ в Кърджали.
Необходимост от палиативни грижи
Проф. Черкезов подчерта, че палиативните грижи са необходими, когато всички други медицински интервенции вече не дават положителни резултати. Той коментира, че този сегмент в здравеопазването не е достатъчно подкрепен и че пациентите и техните близки често остават сами в трудни моменти. “Това не е поради липса на хуманност, а заради неуредени въпроси, които пречат на предоставянето на палиативна помощ”, добави той.
Здравко Карамитев акцентира на важността на палиативните грижи и отбеляза, че те са необходими при 40% до 60% от смъртните случаи в световен мащаб. Той посочи, че България е на пето място по застаряване на населението и че “сребърното цунами” става все по-голямо предизвикателство за здравните системи.
Подкрепа от властите
Петицията получи подкрепа и от кмета на Кърджали Ерол Мюмюн, както и от народния представител Елван Гюркаш, които се включиха в подписването ѝ. Мюмюн заяви: “Палиативните грижи не могат да излекуват болестта, но те могат да облекчат симптомите и да осигурят достойни последни дни за болните.”
Основната цел на петицията е да предизвика законови промени, които да осигурят финансиране на поне 100 дни палиативна грижа за всеки нуждаещ се български гражданин. В момента услугата се заплаща от пациентите и техните близки.
Петицията се разпространява активно в социалната мрежа "Фейсбук", а за удобство е създаден и QR код за гласуване.