Петгодишен проект "Хоризонт Европа" ще следи седиментите в река Дунав

46 организации от 16 държави участват в създаването на Център за знания "Лайтхаус" за мониторинг на Дунав

Петгодишен проект "Хоризонт Европа" ще следи седиментите в река Дунав
Снимка © Кореспондент на БТА в Силистра Александър Леви

Петгодишен проект по програмата „Хоризонт Европа“ ще въведе напреднали методи за мониторинг и моделиране на количеството и качеството на седиментите в река Дунав. Това обяви доц. Атанас Хиков, ръководител на екипа от Геологическия институт към Българската академия на науките (БАН), по време на изявление в националния пресклуб на БТА в Силистра.

Международно сътрудничество за опазване на Дунав

Водеща организация по инициативата е Техническият университет в Будапеща, а в проекта участват общо 46 партньорски организации от 16 държави. Основната цел на проекта е създаването на Център за знания „Лайтхаус“, който да внедри усъвършенствани методики за наблюдение и моделиране на движението и състоянието на седиментите в реката.

Центърът ще предоставя практики за управлението на седиментите и ще информира обществеността за социално-икономическите и екологичните аспекти, свързани с тях.

Ефектите от инженерните мерки в Дунав и бъдещи планове

Доц. Хиков посочи, че регулациите на реката са довели до значителни промени в баланса на седиментите. Той обясни: „Регулацията на Дунав е оказала значително влияние върху седиментния баланс. Инженерните дейности скъсиха и стесниха реката и я направиха по-равномерна. Мерките за защита на бреговете възпрепятстват страничния обмен на седиментите.“

В рамките на проекта предстои изграждането на осем демонстративни пункта по цялото поречие на Дунав, като един от тях ще бъде разположен в Силистра. Там ще бъде инсталирана модерна апаратура за наблюдение, която ще следи различни показатели, свързани с количеството и качеството на седиментите въз основа на водния поток и характеристиките на материалите.

Данните от тези пунктове ще послужат за разработване на инструментариум, който да подпомогне заинтересованите сектори като промишлеността и селското стопанство в управлението на седиментите.

Практическо значение и ползи за обществото

Проектът има за цел не само да предостави по-точна и комплексна информация за състоянието на седиментите в Дунав, но и да съдейства за устойчивото им управление. По този начин ще се подкрепят екологичните баланси и икономическите дейности, зависещи от реката, включително рибарството, пречистването на водите и селското стопанство.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини