Павлина Караджова: Системата за райониране на първокласници е задължителна

Заместник-кметът на Сандански обясни законовите основания за системата и недоразуменията в Петрич

Снимка © БТА

Системата за райониране при прием на първокласници е задължителна, а не по желание. Това заяви Павлина Караджова, заместник-кмет "Социални и хуманитарни дейности" в община Сандански, в интервю за БТА, по повод недоволството на родители в Петрич относно тази система. Община Сандански е една от малкото в областта, която е въвела системата преди повече от пет години.

Караджова обясни, че системата не е новост за община Сандански и напомни, че тя е въведена по закон, влязъл в сила през 2017 година. "При нас това райониране е въведено с влизането на закона и смея да твърдя, че успешно прилагаме системата, откакто е приета по Наредба №10 за организация на дейността в училищното образование", коментира Караджова. Тя поясни, че документът регламентира как трябва да се случва приемът на първокласници, включително спазването на водещи и допълнителни критерии, както и предимствата, когато в една община има повече от едно училище.

Неправилно тълкуване на закона

"Не знам защо в община Петрич има родители и образователни институции, които твърдят, че това не може да се случи или не може да бъде реализирано", добави заместник-кметът. Тя подчерта, че след като системата за райониране е вписана в подзаконов нормативен акт, каквато е Наредбата, няма община, която да има правото на избор, нито родител, който да може да избира.

Караджова отбеляза, че в Държавен вестник 77-и брой от 2017 година новият член 43 задължава общините да разработят системи за прием, които да включват критерии за близост на училището и адреса на кандидатстващото дете. "Няма как кметът или негов служител да каже дали иска или не иска да въведе тази система. Това е равносилно на неспазване на Конституцията на Република България и законите на страната", подчерта тя.

Спазване на образователното законодателство

Заместник-кметът напомни, че образователната система подлежи на спазване на Закона за училищно и предучилищно образование. В община Сандански никога не е поставян въпросът дали да се въведе системата за райониране, а как ще бъде направено. "Това не трябва да ощетява конкретни училища или хора, живеещи в гранични райони", изтъкна Караджова.

Тя смята, че въвеждането на електронна система за прием на първокласници ще спести главоболия на родители и училищни екипи, като изключи субективния елемент. "При тази система няма как дете, което е в района на определено училище, да не бъде прието там, просто защото директорът е решил така", обясни Караджова. Според нея, електронната система не избира по външен вид или социален статус, а само на база заложените критерии.

Тя добави, че родителите са тези, които избират училището за своето дете и носят отговорността, ако изберат училище в отдалечен район или такова, което не отговаря на изискванията. "Всеки има право да избере училището, дори да не е от района му", заключи Караджова.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини