Паметна плоча в чест на Ика Стоянова ще бъде открита на 3 май

Дъщеря ѝ Лиляна Галевска разказва за наследството и таланта на народната изпълнителка

Снимка © БТА

Паметна плоча в чест на народната изпълнителка от Трънско Ика Стоянова (1922 - 2014) ще бъде открита на 3 май в центъра на родното ѝ село – Врабча. Това съобщи за БТА певицата Лиляна Галевска, която е дъщеря на трънчанката.

Инициативата за направата на паметния знак, с който се отбелязват 11 години от кончината на певицата, е дело на местния жител Велин Шейтанов. Двама братя от Русе са подкрепили начинанието, изработвайки и дарявайки плочата.

Галевска коментира, че нейната майка заслужава това признание. Тя посочи, че всички песни, които изпълнява в репертоара си, са заимствани от нея. „Беше щастлива и не очакваше, че от мен ще се появи и ще стане такава певица. Тя имаше кадифен, нисък глас, докато аз - големи височини“, споделя тя.

Талантът на Ика Стоянова

Дъщерята определи таланта на своя родител като унаследен. „Моят дядо Стоян е бил фелдшер и е свирил на тамбура. Той също е пеел хубаво. Отделно от това вуйчо ми, Борис Стоянов, е бил страхотен флейтист, който първо е завършил в Чехия, а след това във Виена. Бил е женен за оперната певица Елизабет Рудгерс, която е една от примите във Виенската опера. Тя пее за кратко и на сцената на нашата опера“, каза певицата. Тя припомни, че Ика Стоянова е имала и сестра на име Ефросима, която също е притежавала гласови заложби, но за съжаление е починала твърде рано.

Емблематични песни и наследство

Сред любимите песни от репертоара на своята майка, Лиляна Галевска посочва „Скарали ми се, степали ми се снаа и зълва“, която е сред емблематичните в репертоара на изпълнителката. Разказва за случай, при който докато вървяла по площад „Славейков“ в столицата, я срещнали хора, които освен, че я разпознали, запяли и същата тази песен.

Според нея има разлика между граовското пеене и изпълняваните песни в родното село на майка ѝ – Врабча. Последните се характеризират с весело и хумористично настроение. В района се пеели още седенкярски и жетварски песни. Това обикновено ставало вечер, когато жените се събирали да плетат.

Лиляна Галевска е радостна от факта, че е продължила по пътя на майка си. Талантът се предава и към двете ѝ дъщери и внука Веселин, който е студент в Нов български университет в специалността „Поп и джаз музика“.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини