ОУ „Св. св. Кирил и Методий” стартира проект за интеркултурно образование

Проектът „Човешка библиотека” получава 220 хил. лв. финансиране и ще се реализира за 19 месеца

Снимка © БТА

Основно училище (ОУ) „Св. св. Кирил и Методий” в луковитското село Бежаново работи по проект за утвърждаване на интеркултурното образование, съобщават от общинската администрация. Наименованието на проекта е „Човешка библиотека – преживяно, научено, разбрано и оценено”, а финансирането от близо 220 хил. лв. е осигурено по програма „Образование” 2021 – 2027 г.

Партньори и продължителност на проекта

Партньори на училището в този проект са детска градина „Зорница” от село Торос, Народно читалище „Учител – 1921 г.” от село Бежаново и фондация „Сдружение за социално и образователно приобщаване” от София. Продължителността на проекта е 19 месеца и е предвидено да завърши на 4 октомври 2026 г.

Цели и основни дейности

Според директора на училището Венцислав Манолов, това е вторият проект по програма „Образование”, по който учебното заведение работи. Миналата година е реализиран проектът „Моите успехи са и наши успехи”, а сегашното предложение е негово продължение. В проекта „Човешка библиотека” са включени около 145 деца и ученици от ОУ „Св. св. Кирил и Методий”, 50-60 родители и 50-60 малчугани от детската градина в село Торос.

Основната цел на проекта е да се подпомогнат образователните процеси в предучилищната и училищна възраст, с цел изграждане на лица, които уважават многообразието, ценят различието и приемат способностите и възможностите на всеки индивид. В читалището ще се организират изнесени занимания, изложби и информационни кампании, а планираните обучения на педагогическия персонал ще бъдат проведени от фондацията-партньор.

Клубове и активности

Основните дейности обхващат работа с деца и ученици за осъществяване на интеркултурно образование, обучения на педагогическите специалисти за придобиване, развиване и прилагане на компетентности за демократична култура в рамките на интеркултурно образование в мултикултурна среда. Проектът предвижда и подкрепа за интензивна работа за изграждане на общност от активни родители, както и провеждане на информационни кампании, насочени към предотвратяване на дискриминация.

За реализирането на дейностите са създадени клубове „Пътешественик“, „Мода“, „Традиции и обичаи“ и „Приказни герои“, като два от тях са продължение на реализирания от училището проект „Моите успехи са и наши успехи”.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини