Около 30 български барака участваха в национална изложба в Ловеч

Националният клуб "Български барак" организира събитието за популяризиране и уеднаквяване на древната ловна порода

Снимка © БТА

Около 30 кучета от породата Български барак участваха в национална екстериорна изложба, проведена в Ловеч. Събитието беше организирано от Националния клуб „Български барак – твърдокосместо ловно куче” със съдействието на сдружение „Ловно-рибарско дружество” – Ловеч. Изложбата има за цел да популяризира и уеднакви представителите на тази древна българска ловна порода.

История и развитие на породата Български барак

Българският барак е древна родна ловна порода, която започва системно развъждане и селекция след основаването на Националния клуб през 2002 година. Д-р Христо Кънев, председател на клуба, обясни пред БТА, че породата се стреми да бъде уеднаквена чрез ежегодни екстериорни изложби като тази в Ловеч, където за първи път се провежда подобно мероприятие.

Първият официален стандарт на Българския барак е разработен през 2004 година, а породата се характеризира като изключително ловна и работна. В миналото тези кучета са основно използвани за лов на заек, докато в съвременността се отличават в лова на дива свиня.

Българският барак е вид гонче, като изпитването на неговото обоняние и ловни умения еволюира – ако преди са го тествали върху заешка следа, днес ловните тестове се извършват в специални гатери с дива свиня.

Културни препратки и любопитни факти

Д-р Кънев изнесе интересни факти за породата, свързани с нейното място в българската култура и кинематография. Във филма „Козият рог” от 1972 г. присъства трицветен барак, а героят Рошко от „Куче в чекмедже” също е представен с барак, подчертавайки ролята на кучето като ловен помощник.

Освен това, д-р Кънев посочи, че съществува стара снимка, вероятно на княжевски офицер от преди 1900 г., на която той позира с куче, много приличащо на съвременния барак. Тази историческа препратка показва, че породата съществува отдавна, макар и преди да е имала официален стандарт.

Той подчерта, че в миналото всяко едро рошаво куче с клепнали уши, което е работило с глас по дивеч, е било наричано барак, без оглед на стандарти или породна принадлежност.

Предизвикателствата пред породата за международно признание

Въпреки дългата история и значимост на Българския барак, породата все още не е призната от най-голямата международна киноложка организация FCI. Според д-р Кънев за постигането на международно признание е необходима стабилна национална киноложка организация, която да консолидира развъждането на породата и да работи за нейното утвърждаване на световната сцена.

Това е предизвикателство, тъй като изисква добре организирана и последователна дейност в страната, но е важно за утвърждаването на породата като национално и международно признат символ на българското киноложко наследство.

Перспективи за бъдещето на Българския барак

Националната екстериорна изложба в Ловеч е знак за засилен интерес към породата и положителна стъпка към нейното популяризиране. Участието на около 30 кучета показва, че развъдчиците и любителите на Българския барак работят за запазване на неговите уникални качества и облик.

Поддържането на стабилна развъдна и киноложка практика ще бъде ключово за успешното развитие на породата в страната и постигане на международно признание. Националният клуб и съорганизаторите продължават усилията си да популяризират и съхранят тази част от българското културно-историческо наследство.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини