Общинският съвет отхвърли ветроенергиен проект в Осоговската планина
Протест и дебати съпътстваха решението за отказ на промяна на предназначението на земя

Общинският съвет единодушно отхвърли днес искането за промяна на предназначението на имот от около 10 хиляди декара в Осоговската планина от земеделска в урбанизирана зона. Целта бе изграждането на ветроенергиен парк "Венти Енерджи" с инсталирана мощност до 200 MW, включващ до 24 ветрогенератора, свързващи кабели, повишаваща станция, кранови площадки и пътища за достъп.
Протест и дебати по време на заседанието
По повод включването на точката в дневния ред се състоя протест пред сградата на Общината, а част от недоволните присъстваха и на самото заседание. Дебатите продължиха повече от час и половина, като всички 36 присъстващи съветници гласуваха против докладната. След отхвърлянето й съветниците излязоха в почивка заради суматохата, която възпрепятства продължаването на заседанието.
Сред изказалите се по време на заседанието бяха и участници в протеста, включително депутатът от "Величие" Красимира Катинчарова. Тя коментира, че ветропарковете и фотоволтаиците се строят без мярка върху земеделски земи и без да се взема предвид мнението на хората. Катинчарова заяви: „Енергийна политика не се прави от глупави и некомпетентни хора, както и от утайката на обществото“.
Граждани също се изказаха от трибуната, като Величка Величкова обвини, че решенията се взимат от „организирани престъпни групи“. На това кметът Огнян Атанасов отговори, че подобни докладни няма да бъдат разглеждани в бъдеще.
Предстоящи решения и обезщетения за овощари
По време на заседанието беше съобщено, че ще бъде избран състав на комисия, която да изработи докладна с предложение частични изменения на общия устройствен план да не се разглеждат от Общинския съвет. Тази докладна ще бъде внесена за гласуване на следващо заседание.
Също така стана ясно, че овощари от Кюстендил са подали общо 617 заявления за обезщетения, отнасящи се за около 220 декара. На среща в Министерството на земеделието е договорено земеделските стопани да получат обезщетение до 80% от технологичната карта, независимо от наличието на застраховка, припомни кметът Атанасов.
Той добави, че „Празник на черешата“ ще се проведе, като гостите на Кюстендил, които са запазили резервации от миналата година, ще могат да се насладят на плодовете, които ще са налични за консумация и закупуване на място.
Заседанието продължава с дебати по общинския бюджет.