Утре в Австралия се провеждат парламентарни избори с Албанезе и Дътън

18,1 млн. гласоподаватели избират между лейбъристи и консерватори при задължително гласуване

Снимка © БТА

Утре в Австралия ще се проведат парламентарни избори с задължително гласуване, които ще определят политическата посока на страната за следващия мандат. Лейбъристката партия на премиера Антъни Албанезе е фаворит в надпреварата срещу консервативния опонент Питър Дътън.

Електорална обстановка и основни участници

Около 18,1 милиона австралийци ще гласуват за депутатите в Камарата на представителите и за половината от Сената. Изборите противопоставят левоцентристкия лидер Антъни Албанезе и консерватора Питър Дътън, които споделят общо социално потекло от работническата класа, уникално за австралийската политическа сцена.

Антъни Албанезе, на 62 години, израства в скромни условия в Сидни и се грижи за самотната си майка с ревматоиден артрит. Той е депутат от 1996 г. и премиер от 2022 г. Питър Дътън, 54-годишен, е син на зидар и преди да влезе в парламента през 2001 г., е работил като детектив в полицията и в месарница.

Ключови теми: атомна енергия и търговия

Една от спорните теми е бъдещето на атомната енергия в Австралия, която разполага с големи резерви от уран, но от 1998 г. забранява производството на атомна енергия. Дътън подкрепя идеята за изграждане на атомни електроцентрали, виждайки в тях дългосрочно решение за намаляване на емисиите на парникови газове, докато Албанезе инвестира в слънчева и вятърна енергия с цел превръщане на страната в лидер в сферата на възобновяемите източници.

Друг важен въпрос са 10-процентните мита, наложени от САЩ върху австралийски стоки, които оказват влияние върху общественото мнение. Дътън по-рано е изразявал подкрепа към Доналд Тръмп, но през април заяви готовност да защитава националните интереси независимо от лидера. Премиерът Албанезе осъди митата като „икономическо самоунищожение“ и подкрепи свободната и честна търговия.

Политически предизвикателства и задължително гласуване

Традиционно австралийският политически живот е доминиран от Лейбъристката и Либералната партии, но нарастващата обезинтересованост на избирателите дава възможност на независими формации, които настояват за повече прозрачност и действия срещу климатичните промени. Лейбъристката партия води с лека преднина в последните проучвания, но е възможно да не спечели мнозинство, което ще наложи коалиции с различни политически групи.

Задължителното гласуване, в сила от 1924 г., гарантира висока избирателна активност – около 90%. Избирателите, отказващи да гласуват, могат да бъдат глобени с около 11 евро. Австралия е сред 19-те държави в света с подобна мярка. За Камарата на представителите се прилага система с преференциално подреждане на кандидатите, а за Сената – пропорционална система.

В знак на благодарност за участието си, в над 1000 избирателни секции ще бъдат раздавани безплатни наденички на гласоподавателите.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини